Защо чукаме на дърво за късмет?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
09:58
175
Когато говорите за собствения си късмет или за късмета на някой ваш близък, може несъзнателно да почукате с кокалчетата на пръстите си по най-близката маса или парче дърво.

За някои от нас това поведение е толкова дълбоко вкоренено, че забравяме защо изобщо го правим. И понякога просто ще кажем " Да чукна на дърво“, без дори да се замислим. Но защо чукането на дърво има нещо общо с късмета?

Психологията зад чукането на дърво

 

Извършваме ритуали (или избягващо поведение) с надеждата, че те ще ни помогнат да избегнем или да обърнем проклятието. В проучване на Чикагския университет от 2013 г. изследователите откриват модел в поведението на своите субекти.

След като изкуши съдбата, като каза неща като "Никога няма да претърпя автомобилна катастрофа“, всеки субект или чукна дърво, хвърли топка (което няма прикачено суеверие), или държи топката и не направи нищо. Изследователите открили, че субектите, които са извършили действие (вместо просто да държат топката), са почувствали, че са избегнали лош късмет.

Защо дърво

Така че почукването е действие, което уж ни помага да имаме късмет. Но защо не чукнем на метал? Докоснете желязото? Или гипс за юмрук? Отговорът може да се открие в езическите ритуали.

Езичниците вярвали, че дърветата са дом на феи, духове и други мистични същества. Особено келтите вярвали, че дърветата са мощни и магически и че взаимодействието с тях осигурява пряк контакт с духовете вътре.

Дърветата са играли неразделна част в ритуалите: езичниците често са използвали дървета за човешки жертвоприношения и са избирали свещено дърво в селото, чиито изрезки ще бъдат използвани за прогонване на злите духове. Смятало се, че засаждането на определени видове дървета около домовете приканва добрите духове да защитават семействата вътре.

 

Почукването или докосването на дърво било начин да се поиска късмет от доброжелателните духове, живеещи вътре, и да се разсейва някой от злите. Второто почукване било начин да кажеш "Благодаря“.

Християните адаптират този ритуал, за да свържат почукването на дърво с дървото на кръста - по този начин търсейки защитата на Бог. Британците са склонни да казват "Докосни дърво“, но значението е същото. Става символ на късмет около 1850 г..

Други начини за отблъскване на злите духове

Независимо дали искате да се отървете от лошия късмет или да запазите добрия късмет, ето популярни практики, които много култури спазват:

Плюене: В някои култури се смята, че плюенето през рамото след положително изявление или изразяване на надежда предотвратява лошия късмет или прогонва злите духове.

Хвърляне на сол: Смята се, че хвърлянето на щипка сол през рамото е често срещан кухненски ритуал, за да предотврати лош късмет. Но избягвайте да разсипвате сол, защото някои култури вярват, че това ще привлече тези зли духове точно до прага ви.

Носенето на четирилистна детелина: Намирането на четирилистна детелина се счита за късмет в много култури и се смята, че носенето на такава предпазва от лош късмет.

Кръстосване на пръсти: Този прост жест се използва за надежда за късмет или за защита срещу лош късмет. И най-добрата част? Нямате нужда от сол, слюнка или растения от детелина, за да направите това, пише actualno.com.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Рецепта за уникална салата с леща
Защо консервираната тиква е по-добрият избор за печива
Двама български автори са сред най-значимите за XXI век
Броим 5000 лв. за резервация за Нова година, българин отсече: По-...
Най-честите грешки, които правим, когато почистваме телефона
Започнете да давате приоритет на съня си сега, важно е за мозъка


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).