Защо античните статуи имат изключително малки пениси?
Във Ватиканските музеи туристите могат да се полюбуват на двуметровата мраморна скулптура "Лаокоон и синовете му", която е създадена преди 2000 години. Именно троянският жрец Лаокоон е предупредил съгражданите си да не допускат в града дървения кон на гърците, който в крайна сметка води до падането на Троя. Такъв обаче е бил планът на боговете и понеже Лаокоон им попречил със своето предупреждение, те изпратили змии да убият него и децата му.
Историята е много вълнуваща, но посетителите на музея се впечатляват най-вече от един детайл - пенисът на Лаокоон е изключително малък. При това съвсем не е само той - музеят е пълен със статуи на мускулести мъже с миниатюрни полови органи.
Но защо подходът на творците от Античността е бил такъв? Археоложката Киара Гати, която е и екскурзоводка, знае обяснението:
"В древна Гърция и в древен Рим големите гениталии са били смятани за грозни. Каменоделците са изобразявали само малки пениси, защото са искали да отправят следното послание - този мъж е рационално действащ интелектуалец и като такъв контролира нагона си", казва пред "Дойче Веле".
Респективно мъжът от Античността е успявал да се контролира и да се владее - за разлика от варварите и някои богове като Дионис, бога на виното, удоволствията и екстаза. Част от неговата свита са сатирите - демони с човешки тела, но с кози крака, известни със слабостта си към алкохола и оргиите.
"Тези богове и горски духове са били сладострастни, поради което и половите им органи са със съответната големина", посочва Гати. Най-големият пенис определено е бил на сина на Дионис Приап, който го показал на богинята на любовта Афродита. Тя отвела в планините детето с ненормално големия пенис. Там то било открито от овчари, които го отгледали и го почитали като носител на плодородие.
Малкият пенис като идеал за красота е гръцки "патент". Преди 2400 години комедиографът Аристофан има ясни представи за това как трябва да изглежда идеалното мъжко тяло:
"Блестяща гръд, светла кожа, широки рамене, малък език, солидни задни части и малък пенис".
Римляните възприемат тези представи, но не са само те - ренесансови творци като Микеланджело и Рафаело се въодушевяват от перфектно моделираните скулптури от Античността и се ориентират по тях в работата си. Така например Давид на Микеланджело, създаден между 1501 и 1504 година, който днес се намира в галерията на Академията във Флоренция, има съвсем мъничък пенис.
Днес отношението към мъжкото съвършенство е по-различно. На малките пениси не се гледа с добро око, докато големите са смятани са признак на мъжественост и фактор за успеха. Актуално проучване на университета "Станфорд" в Калифорния дори свидетелства, че те стават все по-дълги: през последните 30 години мъжкият полов орган в редица региони по света и във всички възрастови групи е нараснал с 24 процента, констатират учените от изследователския екип.