За да расте добре това растение си има правила, които трябва да спазваме задължително
Алое вера е растение, което много домакини отглеждат не само заради лечебните му цели, но и заради твърдението, че практически не изисква грижи. Всъщност поради тази причина растението е толкова популярно. Но това е погрешно схващане.
Ако за алоето не се полагат достатъчно грижи, листата му ще бъдат тънки и не особено привлекателни.
Правилна грижа за алоето
Ако осигурите на алоето най-правилната система за поливане, растението ще има красиви и гъсти листа. Поливането на това растение е лесно. Златното правило при поливане на алое - всяка домакиня трябва да го знае:
През лятото то се извършва веднъж на всеки седем дни. През студения сезон се нуждае от вода на всеки 30 дни. Алоето често попада в избрани растения, които не се нуждаят от слънчева светлина, за да виреят. Това е заблуда. Ако не искате растението да изглежда вяло, тогава трябва да му осигурите поне три часа слънчеви бани всеки ден. Не се поддавайте на изкушението и засадете алое в малки саксии.
В този случай развитието на растението ще бъде слабо. Напротив, размерът на контейнера трябва да е голям и просторен. Свикнали сте с факта, че всички растения трябва да се хранят активно, за да бъдат здрави, красиви и привлекателни? Това правило не важи за алоето. Най-добре е да прилагате хранителни вещества само два пъти годишно.
Младото растение трябва да се пресажда всяка година. За презасаждане изберете подходяща саксия. За това растение материалът на саксията е важен. За предпочитане са керамични саксии с дренажен отвор, а не пластмасови. За съжаление и това растение, както повечето стайни растения, не е защитено от вредители и болести.
Могат да настъпят щети от люспести насекоми, паякообразни акари, трипси и брашнести червеи. Болестите, от които то е засегнато, се проявяват по различни начини:
Върховете на листата изсъхват. Възможно е на растението да му е станало тясно в саксията, пресадете го в голям контейнер;
Листата на растението се извиват - най-вероятно са прашни, затова избършете с влажна мека гъба
Листата стават меки, воднисти и започват да пожълтяват. Намалете поливането, изчакайте, докато горният слой на субстрата изсъхне
Листата изтъняват и губят своята сочност. Причините са две - липса на осветление или влага.
По листата се появяват кафяви петна. Означава, че няма достатъчно вода.
Листата стават червени. Това може да е изгаряне от твърде много слънчева светлина.
Листата започват да падат. Вероятно поливате растението с твърде студена вода.
Стъблото започва да изсъхва и растежът на растението спира.
Това е първият признак на кореново гниене. Необходимо е спешно пресаждане. Гнилите корени трябва да бъдат отрязани, съветва actualno.com.