Около 20 младежи от СОУ „Васил Левски" са изразили готовност да се включат в празника, в който задължително участват само ергени и млади мъже. Момчетата, които сами са изработили кукерските костюми, цял ден ще обикалят града. По традиция кукерската дружина посещава онези стопани, които я поканят. Щом влязат в двора, кукерите благославят стопаните за здраве и берекет през годината. Както повелява обичаят, към тях ще се присъединят и другите „герои" в карнавалните кукерски игри - мома, баба, стражар, доктор, орач, бръснар... За тяхната успешна дегизировка с ентусиазъм са участвали читалищни дейци и граждани, поясниха от община Малко Търново.
„Кукерско заговезни" е обичай с богат смисъл и символика, вярва се, че носи плодородие, изобилие и благополучие в домовете. Само и единствено в Странджа той се проявява в най-старинната си форма „бял кукер", т.е. без маска и с открито лице. Според задълбочени изследвания „белият кукер" води началото си от тракийските мистерии и е един от най-древните обредни реликви по нашите земи.
Карнавалните кукерски игри в Малко Търново ще завършват още по-театрално. Като притъмнее, висок около 5-6 метра, тънък и дълъг прът се забива в земята, а на върха му се окачва кош, пълен със слама и се запалва. След като кошът изгори и падне на земята, пламъците се прескачат за здраве и се играят народни хора. Обрядът „Паликош" символизира края на зимата и настъпването на пролетта.
Източник: factor-bs.com