© | | През тази есен се очаква да се наблюдава най-атрактивната част от видимия път на кометата C/2012 S1 (ISON). Предвижда се през октомври яркостта на тази комета да се повиши достатъчно, за да стане достъпна за наблюдение с малък телескоп или с бинокъл, а през ноември и с невъоръжено око.Това съобщи за Фокус Пенчо Маркишки, физик в Института по астрономия с Национална астрономическа обсерватория "Рожен" при БАН.
"Някои спекулират, че тя ще бъде ярка колкото Луната, но това надали ще се окаже вярно", допълни Маркишки.
Той посочи, че по-скоро яркостта на кометата ще е подобна на тази на Венера. Кометата ще премине много близо до Слънцето през ноември - на 1,1 милиона километра от повърхността му.
Най-близо до Земята тя ще бъде на 26 декември, когато ще се вижда с ярка дълга опашка както сутрин преди изгрев, така и през вечерта, подчерта още Пенчо Маркишки. Предвид това, че кометата ще премине в близост до Слънцето и ще бъде подложена на голямо загряване, което ще предизвика отделяне в големи количества на газ и прах и образуване на дълга и ярка опашка.
Европейската космическа агенция (ЕКА) също се готви да наблюдава кометата ISON, която през ноември се очаква да се вижда с невъоръжено око на небето през нощта, съобщи сайтът PhysOrg.
Известно време кометата не се виждаше, защото беше скрита от Слънцето. През август обаче тя отново се появи. Пръв я видя астрономът Брус Гари. Сега специалисти от цял свят я наблюдават с интерес как се приближава.
Нейната кома - разредената атмосфера около ядрото, става по-изявена, защото повърхностният лед се загрява от Слънцето и се превръща в газ. Прашните отломки от атмосферата преминават в опашка, която също ще стане по-голяма с приближаването й към Слънцето.
Мисии на Европейската космическа агенция (ЕКА) и НАСА ще следят кометата.
"Марс експрес" на ЕКА започна вече наблюденията. Апаратът ще прави снимки и ще анализира състава на тялото на кометата през следващите две седмици. ISON ще е най-близо до Марс на 1 октомври - на разстояние 10,5 милиона километра, шест пъти по-близо, отколкото ще стигне до Земята.
Мисията СОХО на ЕКА и НАСА ще наблюдава кометата, когато преминава край Слънцето в края на ноември. Астрономите тогава ще очакват да видят дали тя ще оцелее от срещата.
През ноември и декември апаратите на ЕКА "Венера експрес" и "Проба-2" също ще следят кометата.
Кометата ISON беше открита на 21 септември 2012 г. от астрономите Антьом Новичонок и Виталий Невски с 40-сантиметров телескоп. Тя произхожда от облака на Оорт, който е на милиарди километри от Слънцето. Пътят на кометата ще я отведе съвсем близо - на 1,2 милиона километра над видимата повърхност на звездата ни на 28 ноември.
През април ISON беше заснета подробно от космическия телескоп "Хъбъл". На 15 септември я засне британският астроном Пийт Лорънс. Тогава кометата преминаваше през съзвездието Рак към съзвездието Лъв.
ISON ще е най-ярка на небето в седмицата преди да се доближи максимално до Слънцето и през седмицата след това, ако оцелее.
През ноември кометата ще премине на 0,012 астрономически единици от Слънцето (една астрономическа единица е равна на разстоянието между Земята и Слънцето, или около 150 млн. км). В това време яркостта на кометата може да достигне яркостта на пълна Луна и е възможно да стане най-ярката за столетието. През декември кометата ще премине на минимално разстояние от Земята - около 0,4 астрономически единици.
Тъй като кометите са непредвидими, астрономите не са сигурни какви резултати да очакват.
Източник: Блиц |