Тяхната общност пристига в България през 1964 година - фамилия от около 50 души, които идват от гръцкото село Софу, откъдето са изгонени, а там се преселват от Турция. Техният произход е по-скоро турски, но са известни като гръцки цигани.
От тези 50 души започва възпроизвеждане до около 1000 души в момента. Процентът на децата с увреждания при тях е доста висок, но официална статистика за това няма, тъй като не е правено отделно изследване върху тази общност.
Те самите казват, че не допускат други около себе си и дори да има хора, които са от сходен етнос, когато не са от техния род, това е много различно за тях.
Ибрахим и Анифе например са мъж и жена, но същевременно са и четвърти братовчеди, защото традицията в общността им не предполага да се женят за чужди. Те са сред най-далечните роднини, създали поколение в Мечка. Твърди се, че там има и деца, създадени от първи братовчеди.
Казват, че от 60-те години досега са станали вече над 3000 души.
"Ние много, много не се делим тук... Братски, братски деца - братовчеди, не само в Мечка. Ние сме в Бохот, в Тодорово", обяснява пред bTV Ибрахим Расимов.
За тази общност кръвосмешението е норма. Признават и, че има проблеми с децата - някои не могат да говорят, други не могат да ходят, обяснява Ибрахим.
Кметът на близкото до мечка село Буковлък познава културата и начина на живот на така наречените гръцките цигани.
Дори интимни отношения между родители и деца не са табу в общността. Полицаят Росен Русанов обясни, че е хващал в едно легло и баща с дъщеря.
Повечето деца от общността се записват с неизвестен баща, а майката получава социални помощи като самотен родител. Общността извършва сватбени ритуали между роднини по своя вътрешни традиции, извън контрола на властите.
Дори по-грамотните представители на общността, които са наясно какви са последствията от кръвосмешението, държат капсулацията на общността да продължава.
Почти 100% от населението на Мечка получава социални помощи. Децата с увреждания също се подпомагат от данъкоплатците, но държавата никога не е потърсила причините за многото увредени деца.