Варненецът Георги Деветаков запечата в кадри уникална атракция в морето край нос Галата, където на воля "танцува" огромен пасаж делфини.
Той сподели за Varna24.bg, че видеото е заснето на 7 август пред нос Галата , където е рейда на корабите по посока Варненското езерото.
Според него рядко се случва толкова много делфини да бъдат забелязани в плиткото. Броят на бозайниците, които са уловени във варненското море е бил около 80. Авторът на клипчето изрази притесненията си, че често делфините попадат в мрежите на рибарите, с които се конкурират в улова на риба, и се надява да няма жертви, които скоро да изплуват край брега.
Той коментира още, че вероятната причина за появата на толкова много делфини във варненския залив е наличието на много сафрид в морето.
"Делфините го гонят. След това го заобграждат в един голям кръг от около 100 метра. Една част кръжи около кръга, а другите се хранят вътре в него. След това се сменят. Това е естественият им начин на хранене. Те се движат в големи групи", обясни Георги, който очевидно е добре запознат с морето и неговите обитатели.
Както е известно делфините са смятани за едни от най-интелигентните същества на Земята. Въпреки многобройните научни изследвания, проведени през годините върху тяхното поведение, както в плен, така и на свобода, техният интелект си остава загадка, на която скъпата модерна апаратура все още не е дала задоволителен отговор.
Делфините са известни с това, че са дружелюбно настроени към човека и някои от тях съзнателно търсят контакт с хората. Случва се стада делфини да съпътстват плавателни съдове в открито море, като се движат до самия нос на кораба, порещ вълните.
Делфините имат остро зрение както под вода, така и над повърхността, а техният слух превъзхожда човешкия. Въпреки че имат малки ушни отвори от всяка страна на главата, предполага се, че под вода чуват – ако не изцяло, то предимно, посредством долната челюст, снабдена със специална кухина, пълна с мазнина, която препраща звуковите вибрации към средното ухо. Слухът им служи също така за ехолокация. Делфините имат и силно развито осезание с множество нервни окончания, струпани предимно около муцуната, гръдните перки и гениталиите. Проявяват също така вкусови предпочитания към определени видове риба и се предполага, че след като нямат обонятелни нерви, те същност помирисват водата, вкусвайки я.
Делфините комуникират помежду си, издавайки голямо разнообразие от звуци чрез назални кухини, разположени под дихателния им отвор. Най-общо може да се каже, че издават три вида звуци: честотно модулирани (FM) звуци, наричани просто подсвирвания, пулсиращи звуци и почуквания (кликове). Първите два вида звуци делфините използват за общуване, като се знае, че определени подсвирвания са индивидуално характерни и имат опознавателен характер (нещо като човешките имена). Кликовете пък имат ориентировъчен характер и се използват за ехолокация, като се издават на серии, които се учестяват с приближаването на обекта, към който е насочено вниманието на делфина. Ехолокационните кликове на делфините са едни от най-силните звуци, издавани от животно.
Делфините често изскачат над водата, понякога изпълнявайки сложни акробатични фигури. Все още не се знае с каква цел правят това, но по всичко личи, че го правят по-скоро за собствено удоволствие или като един вид ритуал. Скокът над водата дава възможност и за бърз поглед над повърхността.
Делфините са игриви същества, могат да бъдат видени как се боричкат или да си подмятат разни предмети като водорасли, злощастни морски птици или морски костенурки. Делфините обичат също да яхват вълната, възползвайки се от крайбрежно вълнение или струята, създавана от носа на кораб, порещ вълните. Делфините афала, които са роднини на белугите, също си играят с въздушни мехури. Групи делфини правят балони, пукат ги с уста и дори преследват балоните на други делфини.