Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Учените смятат, че са разгадали голяма тайна
Автор: Екип Burgas24.bg 19:41 / 13.05.2023Коментари (0)820
©
Изследователи смятат, че са успели да определят възрастта на пръстените на Сатурн - въпрос, чийто отговор се търси повече от век, съобщи електронното издание "Юрикалърт".

Екип, ръководен от експерти от университета на Боулдър, Колорадо, твърди, че са открили най-сигурните досега доказателства, според които пръстените на Сатурн са на не повече от 400 милиона години. Това означава, че са много по-млади от самата планетата, която е на около 4,5 милиарда години.

Данните от новото изследване, ръководено от физика Саша Кемпф, са публикувани в изданието "Сайънс адвансис".

Учените стигат до заключението си, като проучват нещо, което може да изглежда необичайно: прах.

Кемпф обяснява, че малки частички скален материал преминават през Слънчевата ни система почти постоянно. В някои случаи те могат да оставят след себе си тънък слой прах върху небесните тела, включително върху леда, от който са съставени пръстените на Сатурн.

В новото изследване учените си поставят за цел да определят възрастта на пръстените на планетата, като изследват колко бързо се натрупва този слой прах - все едно да определиш колко стара е една къща, като прокараш пръст по повърхностите в нея.

"Мислете за пръстените като за килима в дома си", казва Саша Кемпф. "Ако имате чист килим, просто трябва да изчакате. Прахът ще се събере върху него. Същото важи и за пръстените".

Процесът на изследване е сложен. От 2004 г. до 2017 г. екипът използва инструмент, намиращ на борда на несъществуващия вече космически апарат на НАСА - "Касини", за да анализира прашинки, летящи около Сатурн. През тези 13 години изследователите събират само 163 частички, които обаче се оказват достатъчно. На базата на изчисленията става ясно, че пръстените на Сатурн вероятно са събирали прах само няколкостотин милиона години.

Те се оказват нов феномен, който се появява (и евентуално изчезва) за един миг от космическа гледна точка, отбелязват специалистите в публикацията си.

"Знаем приблизително на колко години са пръстените, но това не решава нито един от другите ни проблеми", казва Саша Кемпф. "Все още не сме наясно как са се образували".

Изследователите са впечатлени от привидно прозрачните пръстени повече от 400 години. През 1610 г. италианският астроном Галилео Галилей за първи път наблюдава тези елементи с телескоп, въпреки че не знае какви са. През 19-и век шотландският учен Джеймс Кларк Максуел стига до заключението, че пръстените на Сатурн не могат да бъдат твърди, а са изградени от много отделни части.

Днес учените знаят, че планетата има седем пръстена, съставени от безброй парчета лед.

Кемпф добавя, че през по-голямата част от 20-и век изследователите са предполагали, че пръстените вероятно са се образували по същото време като и Сатурн.

Защо тогава те блестят от чистота? Наблюденията показват, че тези обекти са съставени от около 98 процента чиста вода, като има малко количество скалисти частици.

"Почти невъзможно е да се получи нещо толкова чисто", казва Саша Кемпф.

Апаратът "Касини" обаче даде възможност да се определи окончателно възрастта на пръстените на Сатурн. Той пристигна за първи път на планетата през 2004 г., за да събере данни, а през 2017 г. целенасочено се разби в атмосферата на планетата.

Инженерите и учените от университета в Боулдър проектираха и построиха много усъвършенстван инструмент за анализ на прах при предстояща мисия на НАСА , която е планирана да започне през 2024 г.

Предишни изследвания също предполагаха, че пръстените на Сатурн могат да са млади, но те не включваха окончателни измервания на натрупването на прах.

Пръстените може и вече да са изчезнали. В предишно проучване експерти от НАСА съобщиха, че ледът може да изчезне напълно след още 100 милиона години.

Това, че тези краткотрайни елементи са съществували по времето, когато "Галилео" и космическият апарат "Касини" са могли да ги наблюдават, изглежда прекалено хубаво, за да е истина, казва Кемпф. Но и изисква обяснение за това как пръстените са се образували на първо място. Някои учени изказват предположение, че може да са се формирали, когато гравитацията на планетата е разкъсала една от нейните луни.

"Ако пръстените са краткотрайни и динамични, защо ги виждаме сега?", пита той. "Това е прекалено голям късмет".








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Май 2018 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Димо Алексиев хванат пиян зад волана
51-ото Народно събрание
Рокади в ДПС
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: