Екзопланетата Кеплер-62ф носи името на мисията на НАСА "Кеплер", която я открива през 2013 г. Тя обаче е открита като възможна за човешки живот след скорошни проучвания на университета в Калифорния, които разглеждат по-подробно орбитата на небесното тяло и вида атмосфера, която то може да има.
След проведените проучвания американските учени са установили, че планетата е малко по-далеч от своята звезда, отколкото сме ние от нашата. Това означава, че атмосферата ще се нуждае от повече въглероден диоксид, за да поддържа необходимата температура, при която океаните са в течно състояние.
Заради своята отдалеченост наблюдението на атмосферата на планетата е невъзможно. На базата на компютърни симулации обаче учените са установили, че съществуват множество атмосферни съединения, които позволяват повърхността да се затопли достатъчно, за да има течна вода на нея.
"Това я прави силен кандидат за обитаема планета", посочва Аомава Шилдс, водещ изследовател в проучването.
За да може да има течна вода на повърхността на планетата е необходим толкова много въглероден диоксид, че атмосферата би била три до пет пъти по-гъста от тази на Земята.
В момента само няколко десетки екзопланети (от открити досега около 2300) се намират в т. нар. "обитаема зона" около своите слънца, където е възможно да бъде поддържан живот.