В рамките на проекта, ръководен от Роса Мария Еспиноза Валдемар, се използват пелени, съдържащи само течни отпадъци. Те се стерилизират в автоклав, а след това се смилат и смесват с материал от тревен лигнин, гроздово кюспе и кафе или ананас, който създава хранителна среда. Спорите на гъбите се разпределят в сместа и се поставят в пластмасови торби. Така те престояват две до три седмици на тъмно при контролирани влажност и температура, преди да се изложат на светлина. Тъй като гъбите се хранят с целулозата от пелените, след два и половина до три месеца, памперсите се разграждат и намаляват обема и теглото си с до 80 процента.
"Ако приложим метода към 1 килограм пелени, например, в края на процеса те ще се редуцират до 200 грама пелени и 300 грама гъби", обяснява Еспиноза Валдемар.
Освен целулоза, пелените съдържат и неразградими материали. Оказва се обаче, че те подпомагат растежа на гъбите, заемайки място и осигурявайки по-добро проникване на въздух. Екипът посочва още, че гелът, задържащ течността в памперсите може да се извлече отново след събирането на гъбите и да се използва в почви, които не задържат влага.
Гъбите, отгледани в употребени пелени не биха могли да събудят кулинарни желания. Учените обаче са били толкова сигурни в липсата на замърсявания и инфекциозни организми, че са тествали вкуса им.
"Анализът показа, че съдържанието на протеин, мазнини, витамини и минерали е същото като на комерсиалната мая", казва Еспиноза Валдемар. Въпреки това изследователите не възнамеряват да използват гъбите като хранителен продукт. Целта на проекта е да се намери решение за огромното замърсяване, създавано от използването на пелени за еднократна употреба.
Източник: Агенция "Фокус"