Гневните изблици като тези на супергероя от едноименния филм се случват, когато се разрушат невроните в мозъка, които контролират тревожността.
Откритието на специалисти от Нюйоркския университет може да доведе до разработването на нови лекарства за контролиране на гнева, които ще оставят в миналото поведенческите терапии за справяне с проблема.
В експерименти с мъжки мишки авторите на изследването са установили, че промени в латералния септум, намиращ се в центъра на мозъка, карат гризачите без предупреждение да нападат себеподобните си.
Откритието дава насоки и за по-доброто разбиране на агресията при други животински видове, както и при човека. Увреждането или загубата на функции в латералния септум в мозъка води до поредица от активности в други мозъчни региони и съответно до промени в поведението.
В настоящото изследване учените са използвали оптогенетика - техника за контролиране на активността на невроните чрез светлина, за да активират изкуствено набор от специфични неврони в латералния септум. В експеримента специалистите са успели да активират, да спрат и отново да активират агресивни изблици при гризачите.