© | | Най-характерните особености и обичаите, свързани с протичането на традиционната тракийска сватба, са представени в изложба в Етнографския музей в Несебър. В продължение на четири месеца, т.е. цяло лято, уникалните и автентични експонати ще са достъпни за посетителите. Експозицията е подредена от богатия фонд на пловдивския Регионален етнографски музей, който за втора поредна година гостува със своя изложба в града на ЮНЕСКО. Официално събитието бе открито в късния следобед вчера от директорката на музей "Старинен Несебър" Петя Кияшкина. След кратко представяне на гостите, тя даде думата на ст. н. с. Ангел Янков - директор на Регионалния eтнографски музей-Пловдив. "Сватбата е своеобразна драма и спектакъл. В българската традиция, създаването на семейство и потомство е най-важният момент от живота на човека. Сватбата отразява тази идея, както и вярването, че съпътстващите я обичаи и обреди са задължителен елемент за постигане на брачно щастие, многодетност и имотност на младите, за добра реколта и добруване на цялото село", с тези думи започна увлекателния си разказ директора на гостуващия музей и запозна посетителите с основните моменти и детайли от традиционната тракийска сватба. Сред гостите, уважили събитието бе и кметът на Несебър Николай Димитров, който сподели следното: "Радвам се, че Регионалният етнографски музей - Пловдив отново ни гостува със своя изложба, като този път ни потапя в атмосферата на тракийската сватба. Във века на информационните технологии, на интернет общуването и мобилните комуникации едно такова събитие, свързано с обичаите, традициите, културата, семейните взаимоотношения и вярвания назад във времето, е повече от ценно и приятно."
Подробно, с много детайли и акценти в залите на музея е представен годежът, като един от основните предбрачни обичаи. За него гостите научиха, че в миналото след като момата вече е харесана на хорото или седянката, сватовници отиват в нейната къща. Задължително това става късно вечерта, за да може - в случай на отказ, да се запази доброто име на момъка и момата. В духа на народната традиция са се правели малък, а след това и голям годеж. Друг важен елемент, също съпътстващ тракийската сватба, са така наречените "засевки", по време на които се приготвят обредните хлябове. Посетителите могат да ги видят разположени между залите с годежа и чеиза на булката. "Засевки"-те от своя страна символизират "замесваснето" на новото семейство, а обичаят обикновено се прави в петък или събота преди венчавката. "Всичко в традиционната тракийска сватба е натоварено с определен смисъл, дори и хлябовете", подчертаха специалистите от града на тепетата. Те разказаха, че в зависимост от символите върху хляба може да разгадаем дали той е момков или момин. Ако птичките по питата са обърнати навън, символизират излитането на момата от вкъщи, а при момковия хляб птичките са обърнати към вътрешността и символизират приобщаване към семейството на още един член. Изработването на обредното знаме също е част от обичая, като то трябва да има и ябълка, която пък е символ на плодовитост. Т.е. нищо случайно няма в обредните действия, а всяко действие има опредено значение.
Други предбрачни обичаи, които са представени в експозицията са бръсненето на младоженеца и чеиза на булката. Освен тях на видно място са разположени акценти от самата сватба, като например бялото платно, през което младоженците трябва да минат на път за новия си дом, като то е абсолютно задължително за венчавката. Експозицията съдържа и риза с девствеността, която също е важен елемент след брачно събиране на младоженците. Според традицията щом булката излезе девствена, младоженецът гърми с пушка, а ризата с белега се изнася на показ в решето.
Богатата и оригинална изложба "Тракийската сватба", която гостува в града на ЮНЕСКО, си заслужава да се види не само, защото показва едни от най-ценните експонати на Етнографския музей в Пловдив, а и защото ни връща назад в българските традиции, показва автентични обичаи и носи духа на отминали времена. |