Телесната температура: Кога 37°C е проблем и кога не? Истината, която не винаги ни казват

Автор: Десислава Томева
Коментари (0)
21:43 / 25.04.2025
567
36.6°C — познатата ни "златна среда", онази стойност, която още от дете ни казват, че е нормалната телесна температура. Само че реалността е доста по-гъвкава. Според лекарите от Mayo Clinic и Harvard Medical School, нормалната телесна температура може да варира между 36.1°C и 37.2°C, в зависимост от възрастта, пола, активността, дори часа от деня.

Затова, когато термометърът показва 37°C и усещаме леко неразположение, не бързай да паникьосваш – особено ако няма други симптоми. Но има нещо друго: тялото ни реагира. И когато го прави, го прави с причина.

Да сваляш или да оставиш?

Температурата не е враг. Тя е оръжие. Повишава се, за да помогне на имунната система да се справи по-бързо с вирусите и бактериите. Затова много специалисти, включително д-р Рос Вексли от WebMD, съветват:

Не е нужно да се бърза с температуропонижаващи лекарства, ако температурата не надвишава 38°C и човек се чувства сравнително добре.

Но ако не можеш да станеш от леглото, болката в мускулите е силна, а главата бучи като прахосмукачка на макс – защо да чакаш? И тук идва реалната човешка преценка.

Да, медикаментите не са "вълшебство", но понякога са точно онази подкрепа, която позволява на организма да се справи по-бързо и по-леко.

А какво става, когато става дума за дете?

Съвсем друга история. Когато термометърът удари 39°C, а ти държиш в ръцете си цялата си вселена с влажни очи и зачервени бузи – не ти се експериментира. Педиатрите също рядко оставят нещата да се "развиват естествено", когато има риск от фебрилни гърчове, дехидратация или по-тежка инфекция.

От Пирогов са ми давали конкретен съвет — не просто "давай Нурофен", а:

– Обвий тялото със студена, влажна хавлия, ако температурата е над 39°C и не пада.

– Компрес с оцет и вода на челото, или чорапи със същото на краката.

– Много течности, леко облекло, и никакво завиване "да не изстине".

Но все пак... къде е границата?

Ето я истината – няма универсален отговор. Някои хора при 37.1 се чувстват като в края на света, други изкарват деня с 38.5 без да се оплачат. Тялото трябва да се слуша, а не просто да се "мери".

И не, менингитът не идва от температурата сама по себе си. Но високата, упорита температура може да е симптом. И там вече няма компромиси – търси се лекар. Веднага.

Температурата не е просто цифра. Тя е език. И ако се научим да го разбираме — без да се страхуваме, но и без да се правим на герои – ще можем да различим кога да се доверим на тялото си… и кога на науката.

А методът със студената хавлия, препоръчан от педиатри, не е просто бабина рецепта. Ефектът му е доказан от опит и може да се окаже решаващ, когато цифрите на термометъра растат опасно.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Део: Ако не беше зависимостта ми към наркотиците, тези пари можех...
Вулканът Левотоби изригна: Издадено е оранжево ниво за тревога 
Натали Трифонова ще роди момченце
Как се пере и как се суши пухено яке?
Тази вкусотия измести дубайския шоколад
Слага край на 35-годишния си брак?


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).