Тази билка помага при стомашни проблеми, прибавя се при приготвянето на пържен дроб

Автор: Цвети Христова
Коментари (0)
20:48 / 04.02.2024
906
Sofia24.bg ще ви разкаже за една много интересна подправка. Ароматните билки помагат за овкусяване на ястията за сметка на солта или мазните подправки. 

Историята на майораната е от хиляди години. Заедно с дафиновия лист, тя е била сред свещените билки в Гърция и Рим. Една легенда разказва как древните гърци смятали, че ако на нечий гроб поникне майорана, покойникът се радва на вечен мир и щастие в отвъдното.

Родина на тази подправка е Северна Африка. В наши дни майорана се отглежда главно в Средиземноморието и на територията на Северна Африка.

Тя е тревисто растение, което има червени или бели цветове. Счита се за сродна на ригана.

Листенцата на майораната съдържат етерично масло, феноли, а също така са богати на витамин С, провитамин А, пектини и други полезни вещества.

Майораната съдържа етерчини и горчиви вещества, алкалоиди, танини и феноли. Като подправка се използват връхните части на растението. Те се отличават със своя тръпчив вкус.

Нека видим заедно как да използваме майорана и какви са ползите за човешкото тяло. Майораната се добавя при приготвянето на агнешко и пилешко месо. Прибавя се и към ястия с домати, зеле, както и като поръска на различни хлебни изделия и салатни дресинги.

Майораната е много предпочитана и използвана подправка в италианската, френската, северноафриканската и американската кухня. Сушена майорана и мащерка се добавят при производството на немски наденички и колбаси. Майораната се смята за класическа подправка при приготвянето на пържен дроб. Най-добри съчетания на майораната освен с мащерка, са и тези с дафинов лист, черен пипер и хвойна.

Майораната си отива на вкус и с чубрица, розмарин, магданоз, чесън, лук. В много кухни я използват и при приготвянето на рибни ястия.

През Средновековието майораната са я използвали за лечение на епилепсия. Ползва се както като подправка и билка, така и за целите на парфюмерията.

Майораната има и многобройни свойства и предимства. Има спазмолитично, антисептично, съдоразширяващо действие, стимулира храносмилането. Помага при стомашни проблеми. Има антиоксидантни и противовъзпалителни свойства.

Противодейства на стомашно-чревни разстройства. Подпомага хормоналния баланс и редовността на менструалния цикъл. Облекчава симптомите на синдрома на поликистозните яйчници. Намалява риска от заболявания, свързани със стареенето и възпаление, като диабет 2 или сърдечно-съдови заболявания .

100 г суха майорана осигурява

273 калории, белтъчини 12,7 грама, въглехидрати 42,5 грама, захари 42,5 грама, мазнини 7 грама, фибри 18,1 грама.

Въпреки че употребата на майорана е предимно в кулинарията , за да се възползвате най-добре от нейните свойства, е полезно да я консумирате и под формата на запарка. Например, можете да приемате билков чай ​​с майорана след хранене при храносмилателни смущения.

Изсушената майорана може да се съхранява дълго време в херметически затворена опаковка, за да можете да я имате винаги на разположение и да я използвате ежедневно. Ако се консумира в адекватни количества, няма известни противопоказания.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Катедралата "Нотр Дам" е възстановена след големия пожар от 2019 ...
Любо Киров направи най-мащабната си продукция
Отиде си една от най-големите актриси на всички времена
Владо Михайлов и група "Rewind" с концерт в "Меден рудник"
Ако сте пресолили супата – направете това
Ако се чудите какво да си обещаете да правите или не през 2025 го...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).