Създадоха генетично модифицирани кучета с двойно повече мускули

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (5)
12:47 / 21.10.2015
975
Екип от учени в Китай е създал кучета с двойно повече от обичайното мускулна маса чрез премахване на ключов ген, който блокира развитието на мускулите, пише Discovery News.

Екипът е използвал техника за генетично модифициране, наречена CRISPR-Cas9, за да отстрани ген, наречен миостатин, от ембрион на гонче. Този ген произвежда протеин, които спира растежа на мускулите. Същият метод е използван наскоро за създаване на свински органи, които да се използват за човешки трансплантации.

Получената в резултат порода гончета има повече мускули и се очаква да е с по-добри бегачески способности, което я прави подходяща за лов, както и използване от полицията и армията, посочва изследователят Лиангси Лаи.

Идеята не е да се направи супер куче. Учените изтъкват, че се надяват с помощта на новите познания да създадат други генетично модифицирани кучета - с мутации, които наподобяват човешки болести като Паркинсон, за да се изследват и разберат тези заболявания, уточнява Агенция "Фокус".

"Целта на проекта е да се проучи възможността за създаване на поколение от кучета модели за заболявания за биомедицински изследвания", казва Лаи, като допълва, че кучетата приличат на хората по отношение на метаболизма, психологическите и анатомичните си характеристики.


Виж коментарите (5)
Още новини от Любопитни новини:
Рецепта за уникална салата с леща
Защо консервираната тиква е по-добрият избор за печива
Двама български автори са сред най-значимите за XXI век
Броим 5000 лв. за резервация за Нова година, българин отсече: По-...
Най-честите грешки, които правим, когато почистваме телефона
Започнете да давате приоритет на съня си сега, важно е за мозъка


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).