Студент измина 1800 км, за да упражни правото си на вот
Български студент пропътува над 1800 километра със самолет от Банкок през Куала Лумпур до Сингапур само, за да може да гласува на извънредните парламентарни избори, разказа БНТ.
Йоан Желев предприел дългото пътуване, защото смята, че за да съществува демокрацията всеки трябва да упражни своя вот.
Йоан Желев е на 21 години. Учи "Международни отношения и организации" в Лайденския университет в Нидерландия, но сега по програма за обмен на студенти е в тайландски университет в Банкок. Откакто е на 18 гласува на всички избори. Заради политическата криза те са цели девет от 2021-ва година насам. Държи да гласува и смята това за свое задължение и право.
"Исках да гласувам тук в Банкок, но за съжаление посолството на България в Тайланд е затворено през 2011-та година и най-близкото посолство е в Ханой, което ме наведе на мисълта, че трябва да потърся азиатски държави, където има отворени секции", коментира студентът Йоан Желев.
Йоан вижда в списъците на ЦИК за гласуване в чужбина столицата на съседната Малайзия- Куала Лумпур, за където му е най-лесно да пътува.
"Подадох онлайн заявление за гласуване в секция в Куала Лумпур, тъй като на сайта на ЦИК беше оповестено, че Малайзия е вариант, но за съжаление не се събраха достатъчно подадени заявления, не достигнаха минимума от 40 и не се отвори секция. Аз бях единствен, подал онлайн заявление. Но аз вече бях резервирал полети и хотел за Малайзия и се надявах нещо да бъде разрешено и да мога да отида да гласувам", обясни Йоан.
И наистина - за щастие ЦИК открива секция в съседния на Малайзия Сингапур. Йоан решава в деня на изборите да лети от Куала Лумпур до Сингапур и да гласува там. В петък, на 25 октомври приключението започва.
"Здравейте, аз съм на летището в Банкок и съм готов да измина почти 1500 км до Куала Лумпур...Полетът мина добре, вече съм в Куала Лумпур и сега ще търся такси и хотела си...Здравейте, тук е неделя сутрин. Аз съм на летището в Куала Лумпур. Ще пропътувам още 300 километра, за да гласувам в Сингапур", разказва последователно студентът.
Часовата разлика между България и Сингапур е 6 часа. В 3 часа българско време Йоан най-после открива секцията си в жилищна сграда в Сингапур и гласува.
"Успях да гласувам в 8 часа местно време в избирателната секция в Сингапур. Комисията беше изключително дружелюбна с мен. След като пропътувах почти 1800 километра със самолет и преминах през три държавни граници аз усетих правото си на вот като дълг и смятам, че това е същността на демокрацията. И се надявам, че много от българите днес ще изминат няколкото крачки от блока си, за да упражнят също това тяхно право.
Така, с много воля и изминати километри, Йоан Желев успява да гласува. Сега го чака обратният път. Още 1800 километра, от Сингапур през Куала Лумпур до Банкок.