© | | Средновековна школа за млади войни, които ще се учат да стрелят с лък и да мятат копие, военен стан с експозиция "Арена на битка", прабългарска юрта и византийска шатра - всичко това ще го има на крепостта "Маркели", и то не като декор от исторически български филм, а като атракция за туристи и местни. "Истински" войни ще възкресяват атмосферата от славните години на Първата българска държава с възстановка на битката на хан Кардам от 792 г., предвиждат от община Карнобат. Планирано е и изложение на средновековни тарани. Дали един от най-забележителните средновековни паметници в днешна Южна България на 7,5 км западно от Карнобат и на 50 км от областния център ще се превърне в хитов маршрут за наши и чужди летовници, ще стане ясно до месец. Тогава общината ще разбере дали проектът й на стойност 3 225 792,58 лв. е одобрен за финансиране по Оперативна програма "Регионално развитие" 2007 - 2013 г., Приоритетна ос 3: "Устойчиво развитие на туризма", Схема за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ:
BG161РО001/3.1-02/2009 "Подкрепа за развитието на туристически атракции". "Проектът е в оценителна комисия. Минал е етап "административно съответствие" и е на втори етап "допустимост на разходите". Имахме допълнителни изисквания, най-вече касаещи финансовия анализ", уточнява Желко Дерменджиев, директор на дирекция "Европейска интеграция и регионално развитие". Влизането в детайли от страна на комисията от местната администрация тълкуват като добър знак и нагласите са, че европарите ще стигнат до Карнобат.
Две години ще траят дейностите по "Реставрация, консервация и експониране на крепост Маркели и изграждане на техническа инфраструктура към нея. Развитие на туристическа атракция "Средновековен парк Маркели", които трябва да превърнат мястото в атракция. Освен консервация и реставрация на крепостта, ще бъде изграден Посетителски информационен център в Карнобат, който да насочва туристите към Маркели. За улеснение на достъпа до историческото място ще бъде направен 3 км асфалтов път и паркинг с 25 места, крепостта ще бъде осветена и ще се сложат указателни табели. Изграждане на зона за отдих и туризъм "Маркели - река Мочурица" и оформяне на място за наблюдение на водоплаващи птици са част от дейностите по проекта.
"Ние не бива да пропускаме, която и да е възможност за реализиране на проекти, които ще допринесат както за икономическото развитие на общината, така и за подобряване на инфраструктурата й. Карнобат има богато културно-историческо наследство. През годините е работено много по отношение на крепостта Маркели, могилите и акрополите, които са на територията на общината, но винаги е имало един основен въпрос - недостигът на финансов ресурс. Сега ни се отдава уникалната възможност да ползваме възможностите на европейските програми", казва кметът на Карнобат Георги Димитров. Той уточнява, че независимо от проблемите, възникнали за общините от финансовата криза, няма да се откаже от реализацията на проекта и ще осигури необходимото съфинансиране. Участието на община Карнобат е 15% - 492 000,00 лв.
С надежда на реализацията на проекта гледат и от местния Исторически музей. "Ние, археолозите, вече сме разбрали, че няма смисъл да правим открития, ако нямаме шанса за консервация и реставрация. Проектът ще ни даде възможност да спасим Маркели от разруха, тъй като с всеки изминал сезон поне един ред от зидовете се руши", казва уредник- археологът Росица Христова. Тя е категорична, че свежите пари ще превърнат обекта в привлекателна туристическа дестинация. В момента условия за това няма, а интересът към Маркели расте. Отивайки на почивка или връщайки се от морските курорти, хора от цялата страна, от Видин до Благоевград, виждат табелата за Маркели и решават да се отбият от пътя си, за разгледат крепостта. Проектът залага още в първата година след реализацията му историческия обект да посетят 20 000 души - основно ученици, студенти и туристи. С част от чаканите пари дестинацията ще бъде популяризирана чрез сайт, филм за обекта на 5 езика и представяне на две туристически борси.
Източник: factor-bs.com |