© | | Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун - това са четирите газови гиганта, тежката категория в нашата Слънчева система. Но според ново проучване, проведено от Дейвид Незворни от Югозападния изследователски институт в Колорадо, съвсем вероятно е някога да е съществувала и пета гигантска планета. До този извод ученият достигнал чрез компютърни симулации на слънчевата ни система преди 4 милиарда години.По това време големите газови планети мигрирали, привличали се една друга и се сблъсквали, докато се установят в настоящите си орбити. Компютърната симулация има за цел да тества различни първоначални подредби на планети, за да се види кой ред би еволюирал до днешната Слънчевата система такава, каквато я познаваме.
При симулация с четири газови гиганта Слънчевата система се оформя по съвсем различен начин. Но когато се добавя пета голяма планета, симулацията произвежда подобни на нашата Слънчеви системи десет пъти по-често, отколкото с четири газови гиганта.
Но какво се е случило с допълнителната планета? Вероятно се е сблъскала с Юпитер и е била изтласкана в междузвездното пространство. Астрономи наскоро откриха, че галактиката е пълна с такива планети - сираци. Милиарди планети без звезди. Така че дори нашият газов съсед да е бил отблъснат вън от Слънчевата система, можем да сме спокойни, че не е сам. |