Слънчев вятър със скорост от 2.9 млн. км в час, предизвикан от огромна коронална дупка в Слънцето, ще предизвика магнитни бури на Земята през следващите няколко дни. Дупката е 20 пъти по-голяма от планетата ни.
Дупката е заснета от обсерваторията за слънчева динамика на НАСА в периода от 2 до 4 декември тази година. Оттам уверяват, че макар на снимки да изглежда плашеща, не е повод за сериозно безпокойство.
Короналните дупки са области, в които магнитното поле е около 2500 пъти по-силно от това на Земята и много по-силно от всяко друго място на Слънцето, обясняват от Националната метеорологична служба. Заради силното магнитно поле атмосферното налягане намалява. Това води до понижение в температурата спрямо околната среда, защото притокът на горещ газ от вътрешността към повърхността на Слънцето е възпрепятстван.
Явлението не би трябвало да представлява голям проблем за Земята. Слънчевата активност се увеличава и намалява в 11-годишен цикъл, известен като цикъл на Швабе. В периода от 1826 г. до 1843 г. немският астроном Хайнрих Швабе забелязва, че Слънцето има периоди, в които не се наблюдават такива дупки, както и такива, в които се виждат 20 или повече.
В момента слънчевата активност се увеличава. Според прогнозите на НАСА Слънцето ще достигне пика на активността си през 2025 г. Учените обаче са преразгледали тази прогноза и смятат, че следващият слънчев максимум може да бъде между януари и октомври 2024 г.
Слънчевият вятър, отделен от короналната дупка в Слънцето, се очаква да достигне Земята в периода от 7 до 9 декември. Той представлява поток от плазма, който се движи със свръхвисока скорост - 700-800 км в секунда. Това може да доведе до явления като Северното сияние, които могат да се наблюдават в региони, които обикновено не стават свидетели на този естествен природен феномен.
В началото на ноември такъв феномен беше наблюдаван и в България. На 5 ноември червена светлина в небето беше заснета и у нас. Кадри от сиянието, заснето от различни части на България, плъзнаха в социалните мрежи, а хората бяха удивени, тъй като подобно явление е наблюдавано за първи път в България, според специалисти.
Слънчевият вятър може да окаже влияние на спътниците в околоземната орбита.
"Тази дупка е специална, защото се намира близо до екватора на Слънцето. Тъй като то се върти, короналната дупка може да се насочи към Земята", коментира доцентът по физика на космоса и климата от Университетския колеж в Лондон Даниел Вершарен пред skynews. По думите му "Слънцето се събужда".
Най-силната буря, предизвикана от коронална дупка, е регистрирана през 1859 г. и дори си има има - Карингтън. Тя срива телеграфните системи в Америка и Европа.
Според учените сега разполагаме с много повече технологии, които ще бъдат засегнати при подобно явление, пише изданието iflscience, цитирано от
"24 часа" .