Шеф Андре Токев: Искам да разкажа моята история и да мотивирам хората да не се отказват в най-трудните си моменти
Винаги съм искал да споделям моя опит. Дали ще е в кулинарно естество, като бях готвач - винаги исках да предавам моите знания на по-младите и на следващото поколение. Това каза за предаването "България, Европа и светът на фокус" шеф Андре Токев.
"Когато Захари ими се обади, издателят на “Сиела", който издаде книгата, каза: “Здравей, Андре, мисля, че заслужаваш да напишеш книга". И аз си казах да, наистина искам да разкажа моята история и да мотивирам хората да не се отказват и в най-трудните им ситуации, или най-трудното им време, което преживяват, защото винаги съм бил такъв, че в най-сложните ситуации или най-трудните задачи, аз винаги сравнявам моя живот със задачи или едно уравнение. И исках да покажа, че има винаги разрешение и трябва да се продължава напред, затова се казва и книгата “Продължавам". Защото много хора се разочароват пред трудни задачи, не искат да продължат напред и си остават на едно място, на едно ниво. И затова исках да покажа, че моят живот не е бил винаги с успехи, има и много неуспехи. Но за мен това не са неуспехи, това са задачи, които те подобряват и ти ставаш по-добър, и се учиш от тях. И ако правилно разчетеш задачата ти се научаваш и ставаш по-добър", коментира той.
Как е в света на престъпниците, които ти сякаш си разбрал и не съдиш? И сякаш не те е било страх от тях?
"Аз мисля, че всеки човек има и негативни и позитивни черти. И когато ти се държиш нормално и го възприемаш като човек, а не като престъпник, тогава и той те възприема. Водехме съвсем нормални разговори, това е важно, ние винаги съдим хората, поради ред причини, и то е нормално - когато направиш едно престъпление да бъдеш осъден. Но когато си в затвора, там всички сме равни. И виждаш, че поради ред причини този човек е направил престъплението, не, че го оправдаваш, но го акцептираш като човек. И това е важно - да даваме и втори шанс на хората и да ги възприемаме като такива. Защото както казах, и в книгата съм го описал, срещнах се с хора в затвора, които от деца са израснали по този начин, той не е виждал нищо. Някои не могат да четат, да пишат, той не му остава нищо друго, освен да прави престъпления, за да се прехранва. И много е трудно, и за това не само те са виновни, а и обществото, в което живеем, също ги кара, ги предизвиква да извървят този път. И предпоставките за някои неща ги предизвикват. Разбира се, че има хора, които са реагирали екстремно, говоря за по-тежки престъпления тогава. Мисля, че там намесата е... трябва да има и психолог, и психиатър и т.н., които да помогнат. Но имах контакт с всякакви хора там и затворници, които са извършили най-различни престъпления", обясни шеф Токев.
За осъзнаването
"Наистина след вече, ще станат почти 40 години работа, 37 години работа в екшън, човек не осъзнава, но трябва да има някаква почивка и да преосъзнае може би това, което му се е случило. И както казах в забързания свят ти все искаш и това да направиш, и това да постигнеш, и това да се направи, и следваща крачка, и следваща крачка. И си мислиш, че като си успешен, това, което мислиш е най-успешното и за тези около теб. Но то не е така. И то реално тогава го разбираш, когато се случи такава случка и ти си да кажем в затвора - е все едно те затварят в манастир и животът приключва. И ти ако имаш възможността да се осъзнаеш и да видиш какво се случва около теб, можеш да си извлечеш добри поуки и да промениш начина си на мислене и живота си. Но аз винаги казвам - човек не се променя коренно различно, защото има и много успешни неща, които са се случили в моя живот. И аз винаги казвам, че трябва да се надгради над това, което си направил. Изключваш негативните, те не са негативни, те са задачи, които те подобряват и ставаш по-добър, ако ги решиш правилно", категоричен бе той.