© БДЗП Бургас | | Сателитни предаватели са поставени на седем млади царски орела по европейска програма, съобщи Теодора Петрова, отговорник "Комуникации" по проект Life+ "Опазване на царския орел и ловния сокол", изпълняван от БДЗП. Петгодишният проект се финансира от ЕС и е стартирал миналата година. Той се осъществява в десет територии от цялата страна. Част от проекта е поставянето на сателитни предаватели. Миналата година бяха поставени такива устройства на седем млади царски орела и тази година на още седем, разказа Петрова. Избрани са птици с гнезда в Сакар планина и Западна Странджа. Предавателите са поставяни в продължение на пет дни. Те представляват малко устройство, което тежи 70 грама и се поставя на гърба на птицата със специални презрамки, които са проектирани за да не пречат на птицата при полет.
Трансмитерът е различен за всеки вид птица като този е избран, така че да пасва на царския орел и не трябва да надвишава три процента от теглото на птицата за да не й пречи да живее и ловува, обясни природозащитникът. "Информацията, която събираме благодарение на сателитните предаватели, издава повече данни за това къде отиват птиците, защото след като излетят от своето гнездо нямахме никаква информация за тях. Сега знаем, че младите птици зимуват на юг, някои от тях отиват в Турция и Сирия, дори и в Саудитска Арабия. Целта на проекта е да се помогне за опазването на тези два световно застрашени вида царския орел и ловния сокол", обясни тя.
Царският орел е в световен мащаб застрашен, от него са останали само около 20 двойки в България. Ние сме една от малкото територии в Европа, където се среща този вид, посочи Петрова. При ловният сокол няма установени дори гнездящи двойки. Орнитолозите предполагат, че двойките са не повече от 10 и са много трудно откриваеми. Вече са поставени планираните по проекта 14 устройства. Тъй като при птиците смъртността е доста висока едва две птици са живи от миналогодишните носители на предавателите. "Имаме предавателите, които остават, намираме ги на мястото, където птицата е загинала за да установим причината за нейната смърт. Обмисляме възможността да използваме многократно предавателя. Може би догодина ще продължим с поставянето на трансмитери на още птици, така че да научим повече за съдбата на този световно застрашен вид", каза още Петрова.
Източник: Агенция "Фокус" |