Психолог: Реалити форматите променят представата на човек за действителността
Българите искат да се смеят повече, искат да дадат шанс на тази висока вибрация и смехът и доброто настроение да изпълват живота им. Това каза актрисата и психолог Ани Михайлова в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.
Според нея у българите е заложено изключително силно развито чувство за хумор. "То е заложено у нас, от фината самоирония до сарказма. Просто сме изключителни в тази голяма палитра. Чувството за хумор, особено самоиронията, е проява на интелигентност. Ние това го умеем брилянтно – умеем да се шегуваме със себе си, с алчността и скъперничеството си, с клюкарството. Мисля, че нашето чувство за хумор е много добронамерено“, допълни Ани Михайлова.
Особеност на нашата народопсихология е, че не обичаме да се доверяваме на другите. "Обичаме да общуваме с приятелите си, защото смятаме, че можем да им имаме повече доверие и по-обективна гледна точка. Гледната точка на професионалист психолог обаче е различна и може да даде насоки за самопомощ“, подчерта тя.
По думите й изпитваме все по-малко емпатия към другите. "Защото се отдалечаваме от себе си и не сме автентични. Ако си в себе си, вероятността да допускаш грешки е по-малка и вероятността да приемаш другите, да ги виждаш такива, каквито са, е по-голяма“, обясни Ани Михайлова.
Според нея реалити форматите променят представата на човек за действителността. "Една част от хората, които ги гледат, не са достатъчно зрели, нямат изградена качествена ценностна система и приемат това като чиста монета. Няма критичност на мисленето. Много по-лесно е да коментираш проблемите на другите, отколкото да погледнеш към себе си и да се занимаваш със собственото си израстване. Това е много труден процес. Той може да доведе до гранични състояния, които са все по-чести – когнитивни изменения, които използваме, за да ни е по-лесно да живеем по този начин“, обясни психологът.
Ако човек е автентичен и гъвкав, той може да се справи с каквато и да е среда, допълни тя.