Проучване: Специфично "трептене" на Слънцето може да издаде кога ще има изригвания

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
10:30 / 27.01.2025
976
Слънцето, този гигантски източник на светлина и енергия, крие неподозирани механизми, които може да ни помогнат да предвидим опасностите, идващи от космоса. Ново изследване разкрива, че специфично "трептене“ на слънчевата повърхност може да сигнализира за предстоящи слънчеви изригвания – събития, които могат да предизвикат геомагнитни бури и да засегнат живота на Земята.

Какво представляват слънчевите изригвания?

Слънчевите изригвания са мощни експлозии на електромагнитно лъчение, които се случват, когато магнитното поле на слънчевата повърхност се изкривява и разрушава. Най-често тези изблици се случват около слънчеви петна – области, където магнитното поле преминава през повърхността на звездата. В тези зони плазмата често образува подковообразни структури, наречени коронални бримки, които могат да се превърнат в сцена на яростни изригвания.

Тези експлозии не само изпращат радиационни вълни към Земята, но и могат да изхвърлят огромни облаци от магнетизирана плазма – така наречените коронални изхвърляния на маса (CME). Когато такива изригвания достигнат нашата планета, те могат да предизвикат геомагнитни бури, които влияят на комуникациите, енергопреносните мрежи и дори на GPS системите, пишат от Meteo Balkans. 

Откритието: Трептене на плазмата като предупредителен сигнал

На 6 декември 2024 г. изследователи публикуваха в Astrophysical Journal Letters резултати, които показват, че короналните бримки на слънцето излъчват слаби ултравиолетови проблясъци няколко часа преди избухването на слънчеви изригвания. Проучването, базирано на анализ на 50 изригвания, заснети от Обсерваторията за слънчева динамика на НАСА (SDO), разкрива, че тези трептения могат да сигнализират за предстоящи изригвания между два и шест часа предварително с точност от 60 до 80 процента.

Интензитетът на трептенето също корелира със силата на бъдещите изригвания, което дава възможност за по-точно прогнозиране. Според д-р Емили Мейсън, съавтор на изследването, това откритие представлява важна стъпка към разбирането на механизмите зад слънчевите изригвания.

Какво е значението на откритието?

Способността да се предсказват слънчевите изригвания може значително да подобри прогнозите за космическото време. Това е особено важно в контекста на настоящия слънчев максимум – период на повишена слънчева активност, който настъпва на всеки 11 години. Изненадващите слънчеви бури, предизвикани от изригвания, могат да причинят сериозни щети на сателити, GPS системи и електропреносни мрежи.

През последните месеци, например, сателитни оператори загубиха няколко космически кораба заради геомагнитни бури, които не бяха прогнозирани. Освен това, земеделски технологии, разчитащи на GPS, също пострадаха от неизправности по време на бурите.

Предизвикателства в прогнозирането на космическото време

Въпреки напредъка, прогнозирането на слънчевата активност остава изключително трудно. Настоящите методи, като измерване на магнитното поле и анализ на слънчевите петна, често не успяват да предскажат точно кога ще се случат конкретни изригвания. Според Сет Гарланд, изследовател от Технологичния институт на ВВС, повечето модели прогнозират само вероятността от изригвания, но не и тяхното точно време.

Новият метод за наблюдение на трептенето на плазмата обаче предлага обещаващ инструмент за прогнозиране на опасни слънчеви явления с по-голяма точност.

Уникалността на всяко слънчево изригване

"Всяко слънчево изригване е като снежинка – уникално по своята природа“, споделя водещият автор на изследването Кара Книжевски. Това означава, че учените трябва да изучават индивидуалните характеристики на всяко изригване, за да могат да създадат по-точни модели за прогноза.

Бъдещи изследвания и перспективи

Слънчевите изригвания ще продължат да бъдат обект на интензивни изследвания, особено в условията на слънчев максимум. Повишената активност на слънцето осигурява безценна база данни за наблюдения и анализи. Ако новите методи се потвърдят в последващи проучвания, това може да революционизира начина, по който разбираме и прогнозираме космическото време.

Виж коментарите (0)

Още по темата (628):
01.02.2025 Сеизмолог бие тревога: Възможно е "мегаземетресение"
28.01.2025 Буря връхлетя Италия: Кран се срути в Рим, в Генуа е разрушена подпорна
стена
28.01.2025 Внимание! Удря ни силна магнитна буря
27.01.2025 Новостроящ се хотел в Анталия се запали, 4-ма работници са извадени от горящата сграда
27.01.2025 Земетресение разтърси Западна Турция
25.01.2025 Земетресение разтърси Санторини
Още новини от Любопитни новини:
Емблематично лице на БНТ стресна много от последователите си
Камерън Диас получи шокиращ хонорар
Митьо Пищова от хосписа в Черноморец: Прохождам с проходилка като...
Лекар каза кои са най-важните витамини за хората над 40 години
Още нови звезди атакуват "Хелс Китчън"
Напрегнат ден за представителите на една зодия


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).