Природозащитници ще спасяват популацията на изчезваш птичи вид
Чрез внос на млади двойки белоглави пеликани от Испания, бургаски еколози ще увеличат популацията на изчезващия вид. Това съобщи Градимир Градев, природозащитник в екоорганизацията "Зелени Балкани". "Ние в рамките на един европейски проект, сме доставили в България такива птици, които скоро ще освобождаваме в природен парк "Сините камъни". Това е цялостна програма, която включваше първоначални проучвания, кои места са подходящи като места за гнездене, наличие на храна, административна защита. Именно затова сме избрали и "Сините камъни", уточни Градев.
"Тези белоглави лешояди са гнездели в недалечното миналото в България, но поради ред причини, като замърсена околна среда, са изчезнали. Останали са само в Източните Родопи и то едва 30 гнездящи двойки, а преди години са били разпространени в още четири резервата", разказа Градимир Градев. По думите му популацията на изчезващия вид сега в "Източни Родопи" е много малка и би отнело страшно много години тя да достигне такова ниво на численост, както и да заеме и други територии. Съвместно с испанските си колеги еколозите са събрали белоглави млади лешояди в България и вече една година тези птици са настанени в специални центрове. Те са в близост до местата, където ще ги пуснат на свобода в природата.
"Целта е да свикнат със заобикалящата ги среда и след освобождаването им да не избягат моментално, а да възприемат това място като техен дом", допълни той. Първото освобождаване на белоглави лешояди ще е на 27 октомври в резерват "Сините камъни" в Родопите. Резерватите, където ще бъдат пуснати в природата лешоядите, са предварително изследвани от еколозите за подходящи условия на живот. Това са "Централен балкан", "Врачански балкан" и в района на Котленската планина. Очакванията на еколозите са, скоро популацията на изчезващия вид, белоглав лешояд, да достигне 150 гнездящи птици.
Източник: Агенция "Фокус"