Полезно ли е растителното мляко?
Какво представлява растителното мляко? То е подобно на натуралното. Двете млека имат приблизително еднакъв цвят и плътност, но растителното се откроява с характерния си аромат и вкус. Кравето мляко няма уникалния сладникав вкус на своя растителен аналог.
Д-р Адриана Ставро разказва за растителните млека тук. Основата на растителното мляко може да бъде екстракт (извлек) от семена, ядки и зърнени култури - соя, ориз, кокос, бадеми, овес, грах, кашу, тиква, мак и много други. Предимството на алтернативните млечни продукти е способността им да заменят кравето мляко при хората, които страдат от непоносимост към казеин - основният протеин на млякото, или към млечна захар – лактоза. Едни от най-разпространените растителни млека са соево, оризово и кокосово.
Заместители на прясното мляко
Соево мляко
Напитката от соеви семена има мек сладникав вкус и плътна консистенция. По хранителна стойност се доближава до нормалното мляко и се счита за негов оптимален заместител. Соевото мляко ускорява метаболизма, намалява степента на "лошия холестерол", изчиства солите на тежките метали и възстановява клетките в нервната система. Соята е разрешена за консумация от хора с диабет, фитиновата киселина в състава й разгражда и абсорбира протеина. Калорийното съдържание на соево мляко в 100 г продукт е около 54 kcal.
Оризово мляко
Растителната напитка от наситнен ориз не може да бъде пълноценен заместител на класическото мляко, но е практически безопасна за страдащите от алергии - непоносимостта към нея е рядка. Оризовото мляко няма много хранителни вещества в сравнение с други напитки на растителна основа. Подходящо е за сутрешна закуска и ви зарежда с енергия за целия ден. В 100 г напитка се съдържат 9 г въглехидрати.
Натуралното оризово мляко е с ниско съдържание на протеини, витамин С, натрий и желязо. Препоръчва се на бременни жени поради съдържанието на фолиева киселина, която минимизира рисковете за плода. Диабетиците трябва да бъдат внимателни с тази напитка. Калорийното съдържание на оризовото мляко в 100 g продукт е 50-60 kcal.
Кокосово мляко
Подобно на соята, кокосовото мляко наподобява по вкус и цвят кравето мляко. Често се включва в рецептите на сладкарски изделия, кафе и сладолед. То има високо съдържание на мазнини и богат, сладък вкус. Кокосът съдържа антиокислители, ускорява метаболизма, подпомага имунитета и функцията на щитовидната жлеза. Калорийно съдържание на 100 г - 229 kcal.
Полезно ли е растителното мляко?
Млякото на растителна основа съдържа достатъчно калций, ненаситени мазнини и протеини, които помагат на организма да се бори с недостига на витамини; в него няма холестерол. Съдържанието на веществата е различно в зависимост от това от какво е направена напитката – зърна, семена или ядки. Например, в соевото мляко има голямо количество витамин D, а в бадемовото мляко - калций.
Йодът се съдържа в изобилие както в растителното, така и в кравето мляко. В първия случай съдържанието на йод при липса на млечна мазнина привлича вегетарианци. Те спазват специална диета, която изключва консумацията на месо от бозайници, птици и риби. Още по-строга диета е веганството, тоест отказ от всякакви нерастителни храни. Веганите може да изпитват йоден дефицит. Този проблем обикновено се решава с растително мляко, произведено от зърна. Източник на йод в обичайното меню, наред с други неща, може да бъде натуралното мляко и всеки млечен продукт.
Растителните млека като оризово, кокосово, кашу, маково и тиквено са богати на желязо. Този елемент почти липсва в пълномасленото краве мляко.
Когато се сравнява хранителната стойност на кравето и растителното мляко, не може да се каже със сигурност коя напитка е по-здравословна – всичко зависи от индивидуалните нужди. Погрижете се за здравето си и намерете баланс между животински и растителни продукт, пише actualno.com. Статията е информативна. Избягвайте самолекуването и винаги се обръщайте към медик-специалист.