© Burgas24.bg | | Кумкашла - плажът на бившия къмпинг „Корал" край с. Лозенец, е от малкото охраняеми плажове с наемател, но без платени чадъри и шезлонги и напълно свободен достъп за плажуване. Това сигурно е и единственият плаж по Южното Черноморие , в близост до който не се допускат никакви моторни плавателни съдове освен за спасителни действия. За изненада и радост на плажуващите двама спасители с моторна лодка и мегафони в ръка връщат нарушителите - най-често мощни джетове по 250 к.с. и скутери. Далечни плавателни знаци, поставени навътре в морето от „Райд екстриим" ООД, фирмата, стопанисваща плажа, предупреждават водачите на моторни плавателни съдове, че се забранява достъпът им в залива. „Всеки ден в залива на „Корал" навлизат по 20 джета и застрашават живота на туристите. За да осигурим безопасността им и да предотвратим инциденти от брега им сигнализираме със сирени и ако не ни послушат, започваме да ги преследваме с моторна лодка, докато не напуснат залива. Заради тях на ден харчим по 50 - 100 лв. за гориво", разказва управителят на „Райд екстриим" Атанас Русев. Джетовете са от Китен, от плажа на „Тарфа" в Лозенец, че и от по-далечни места. По действащите правила джетовете нямат право да стъпват на плажовете без разрешение на техните наематели или концесионери. Това е залегнало и в новата проектонаредба за карането на джетове в близост до плажните ивици, която предстои да бъде приета от Министерски съвет и първото нещо, което ще бъде направено след влизането й в сила, е всички джетове да бъдат регистрирани.
На всички наематели и концесионери на плажове още в началото на сезона са връчени предупредителни протокол от „Гранична полиция", в които са упоменати разпоредбите на Морска администрация за моторните плавателни съдове. При неспазването им се съставят актове.
Плажът на „Кумкашла" е дълъг 750 м и се охранява от 9 спасители. Най-опасната зона е в средата на плажа, където има водовъртежи. 250 м от района са отцепени и забранени за къпане. От две години на плажа на „Корал" няма инциденти, но преди това морето всяка година е взимало своите жертви. Атанас Русев сподели, че фирмата му се старае да запази и плажа, и дюните, такива , каквито са. От тази година прави опити да възстанови къмпинга, вече има карта и схема , одобрена от ресорното министерство. |