© | | Бургаската художествена галерия "Петко Задгорски" е домакин на изложбата "Библията от нейното възникване до днес". Изложбата включва библии, отпечатани на над 50 езика, както и самият оригинал, отпечатан от Гутенберг. Библията на Гутенберг е първопечтно 42-странично (B42) издание на Библията и на Вулгата в частност, отпечатано в Майнц в началото на 1455 г. от Йохан Гутенберг, на името на който е и наречена. Началото на печатарството посредством първите инкунабули в Европа слага Йохан Гутенберг с излезлия през месец декември 1454 г. общоевропейски "Призив към християнството за борба срещу турците, понеже през предходната година градът на Константин Велики и център на християнството през средновековието е превзет от османците. След общоевропейския християнски призив излиза от печат и най-издаваната книга за всички времена в света - Библията. Като прототип на първото печатно издание на Светото писание е послужил ръкописа на Голямата Майнцка Библия от 1452 г. Издаването на Библията от Гутенберг е упоменато от кардинал Пиколомини, бъдещия папа Пий II.
Йохан Гутенберг поставя началото на печатарството с изобретяването на печатната машина.Тя е изобретена от негос ясната цел не да печели, а да помогне на своите сънародници да имат библията на доста по-ниска цена от която е била до тогава . И всъщност той, който е бил леяр по професия излиза 46 хиляди оловни букви за тази цел ,като неговите печатари са нареждали в двуколонкова матрица две хиляди и 500 символи.
Целта на отпечатването на Библията, била книгата да стигне до повече християни, които да се изправят срещу турските завоеватели.Тиражът е бил 180 бройки от които до ден днешен в света са се запазили 47 .Една от тях е била продадена на търг за рекордната сума от 5 млн евро през 1987 г. На изложбата може да се види и първото печатно издание на Библията на български език от 1871 година.Още по-стар е свитъкът с библейското слово на еврейски от 1800-тната година,преписан на ръка. За да се разпространява християнството в годините на Съветската власт в Русия библията е печатана върху водоустойчиви листа.Сега се използват нано-технологиите. За това свидетелства най-малката печатно издание с размери 5 на 5 милиметра.Тя съдържа молитвата Отче наш на цели 7 езика -английски, немски, френски, италиански, ,испански, холандски и полски език.
В момента Библията е преведена на 2560 езика, а организаторите на изложбата разказват, че докато ние разговаряме с тях вероятно в света Библията се превежда на поредния език. |