Опасни последици от мухлясалия хляб, за които не подозирате

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
13:07 / 16.08.2024
1288
Яденето на мухлясал хляб може да доведе до различни последици за организма в зависимост от различни фактори, включително вида на мухъла, консумираното количество и индивидуалното здравословно състояние. Плесента е вид гъбичка, която расте във влажна среда, а хлябът може да плесеняса при неправилно съхранение или прекалено дълго престояване.

Когато погълнете плесенясал хляб, непосредствените последици могат да включват стомашно-чревен дискомфорт. Това може да се прояви като гадене, повръщане, диария или коремни спазми. Спорите на плесените и микотоксините, които са токсични съединения, произвеждани от някои плесени, могат да раздразнят стомашно-чревния тракт и да причинят тези симптоми.

Едно от основните опасения, свързани с консумацията на плесенясал хляб, е рискът от излагане на микотоксини. Микотоксините са вредни вещества, произвеждани от някои видове плесени, като Aspergillus, Penicillium и Fusarium. Тези токсини могат да доведат до по-сериозни здравословни проблеми, ако се консумират в значителни количества. Например афлатоксините, произвеждани от плесените Aspergillus, са известни канцерогени и могат да създадат риск от рак, особено на черния дроб. Хроничното излагане на микотоксини може да доведе и до увреждане на черния дроб, потискане на имунната система и други здравословни проблеми.

Хората с увредена имунна система, като например болните от ХИВ/СПИН, пациентите с рак, подложени на химиотерапия, или хората с автоимунни заболявания, са изложени на по-висок риск от нежелани ефекти от консумацията на плесенясала храна. Техният организъм може да е по-малко способен да се справя с токсините и да се бори с инфекциите, които плесента може да изостри.

В някои случаи плесента може да предизвика и алергични реакции. Лицата, които са чувствителни към мухъл, могат да изпитат дихателни проблеми като кашлица, хрипове или запушване на носа след консумация на мухлясал хляб. Тези реакции се появяват, тъй като спорите на плесените могат да предизвикат имунен отговор у чувствителните лица, което води до възпаление и дискомфорт в дихателната система, пише actualno.com.

Заслужава да се отбележи също, че не всички плесени са вредни. Някои плесени се използват умишлено в производството на храни, като например видовете Penicillium, използвани в синьото сирене. Въпреки това разграничаването на безопасните от вредните плесени без подходящи познания или тестове може да бъде предизвикателство.

За да избегнете рисковете, свързани с плесенясалия хляб, е важно да боравите с него и да го съхранявате правилно. Хлябът трябва да се съхранява на хладно и сухо място и да се консумира преди изтичане на срока му на годност. Ако забележите плесен по хляба, най-добре е да изхвърлите целия хляб, тъй като плесента може да проникне под повърхността и да засегне части от хляба, които не се виждат веднага.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Напрежението в къщата на "Биг Брадър"! Последни номинации очи в о...
Мариана Попова се появи с много неподходящ тоалет и интригата се ...
Наум Шопов 7 месеца тренира да играе без ръце
Корите на ябълките са полезни? 
Не се чудете защо няма резултати във фитнеса: Правите една същест...
Леонардо ди Каприо и Кейт Уинслет се събраха отново 


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).