Никога не съхранявайте тези два зеленчука един до друг

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
20:02 / 09.11.2023
577
Свикнали сме, че някои зеленчуци трябва да се консумират в първите дни след закупуването им, защото в противен случай се развалят. Например доматите, краставиците или листата на марулята.

Но има и "дълголетници" - зеленчуци, които могат да издържат повече от месец. Вярно е, че е лесно да се съкрати продължителността на живота им - просто им добавете "вредни" съседи.

И така, кои два зеленчука взаимно си съсипват живота?

Това са картофите и лукът. Но защо? Лукът произвежда етиленов газ - органично съединение, което не е вредно за хората. Но за картофите то е фатално - като абсорбират този газ, плодовете се развалят и омекват за 3-4 дни. Но лукът не е единственият зеленчук, който не трябва да се съхранява заедно с картофи. Зеленчуци като доматите, както и някои плодове (банани и ябълки), също съдържат етиленов газ. 

Но картофите съвсем не са жертва на ситуацията тук. Забелязвали ли сте някога, че лукът отделя течност и става мек? Причината може да е, че е бил съхраняван заедно с картофи - зеленчук, който съдържа много влага. Важно е също така да се уверите, че двата зеленчука не лежат заедно в магазина - в противен случай не могат да бъдат избегнати неприятни последици, пише actualno.com.

Къде да съхраняваме картофите?

Картофите не са толкова придирчиви по отношение на съхранението - но все пак е важно да се създадат някои условия: Сухота - за да не започнат картофите да гният от излишната влага. Тъмнина - дори при изкуствена светлина картофите могат да се покрият с характерни зелени петна. Тези петна съдържат токсин, наречен соланин, който причинява рак. Освен това зелените картофи имат развален вкус - те са по-горчиви. Циркулация на въздуха - чистият и хладен въздух поддържа плодовете твърди и свежи.

Къде НЕ трябва да съхранявате картофи?

Ако картофите не могат да се съхраняват заедно с лук, това не означава, че изобщо трябва да бъдат изолирани. Това означава, че херметически затвореният контейнер е лош вариант. Той просто не създава основното условие за съхранение - сухота.  В хладилник. Да, картофите се нуждаят от прохлада, но драстични мерки като охлаждането са рецепта за загниване. Просто условията в хладилника водят до силно образуване на влага в картофите. Но можете да замразявате картофи, но преди това трябва да ги сварите. Между другото, има още едно правило - то се отнася до това как да измиете картофите. И така, когато сте обелили картофите и сте ги измили от мръсотията, поставете плодовете върху хартиена кърпа, за да попие излишната влага. Факт е, че картофите бързо абсорбират влагата, а излишната вода в картофите разваля вкуса им.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Скритите опасности в кухнята: Вредата от маргарина, палмовото мас...
Една позабравена емблема се завръща
Не си топлете яденето в микровълновата, донесено в пластмасова ку...
Предизвикателства и трудности за някои зодии днес, други са благо...
Един млад режисьор и сценарист се захвана да прави филм за Милен ...
Актрисата Яна Маринова попадна в пипалата на хакери


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).