Не случайно народът нарича това растение "очанка"
Растението очанка е природен дар, който от векове се използва за лечението на различни очни заболявания в народната медицина – възпаления и дразнене на очите, зачервяване, конюнктивит, блефарит, сухота в очите и умора, което подсказва и името му.
В нея се съдържат различни биоактивни съединения, включително флавоноиди и танини, които притежават противовъзпалителни ефекти при проблеми с очите. На същата билка се казва и сърцеболово биле, защото лекува и сърце и има антидиуретични и кръвоспиращи свойства.
Растението се използва още в народната медицина и при респираторни заболявания като синузит, сенна хрема и настинки поради способността й да помага за намаляване на задръстванията и възпалението.
Очанката е едногодишно тревисто растение от семейство Scrophulariaceae. В България се намира из цялата страна по тревисти места и ливадни пасища и стига до 1800 м надморска височина.
Използва се надземната част от растението, като брането става през периода от май до септември.
Очанката съдържа:
– Ферулова киселина
– Кафеена киселина
– Холин
– Галотанин
– Етерично масло
Популярни лечебни ефекти на очанката: Противовъзпалително, тонизиращо, хипотонично деъствие. Укрепва стените на кръвоносните съдове и понижава холестерола.