Да се срещнат лично с Румботавъра и да вкусят от рецептата му за истинския живот дойдоха няколко десетки почитатели на неговата арс поетика. Сред тях бяха критикът Михаил Неделчев, актьорът Досьо Досев, поети, писатели, издатели.
Стихосбирката, издадена съвместно от "Изток - Запад" и "Факел", съдържа 82 стихотворения, разделени на пет озаглавени на латински цикъла, и събрани в 168 страници. Те пресъздават преживяванията на българския интелектуалец в драматичните десетилетия от края на миналия век. И не внушават никакви илюзии за съвремието ни сега: "Животът продължава "страшно" да ни превъзхожда", обобщава Леонивдов.
Всички стихове са писани по времето на социализма, което освен че им дава определена патина, накара автора и неговите гости да се върнат назад и да си спомнят "Аполония" от времето на цензурата, ограниченията на мисълта и словото. За 30 години Румен Леонидов е представял самостоятелно 3 пъти свои стихосбирки. Сега той заяви, че е време да даде шанс на по-младите си колеги. Това ще е неговата последна изява на най-популярния български културен форум.
Послесловът в стихосбирката е написан от проф. Галя Симеонова-Конах. "Въпреки силните емоции, в нея` /поезията на Р. Леонидов/ няма нито ненавист, нито спокойствието на абсолютната резигнация. В нея има страдание, съпричастие, безпокойствие, нужда от творчество. Не се спасява с цинизъм и нихилистично отрицание. Това е поезия, според мен, важна и генетически свързана с българския авангард, с усета към фрагмента, с динамиката на образите, с което показва любовта към експеримента", пише Симеонова. Според нея Румен Леонидов принадлежи към най-значителните и оригинални автори на литературното поколение, дебютирало през 80-те години на ХХ век. Още в сборника си "Край на митологията" поетът се самонарича Румботавър и този необикновено изразителен неологизъм вярно предава качествата на художествената му чувствителност.