НАСА засне повече от уникална планета

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
21:23 / 23.03.2023
1141
Космическият телескоп Джеймс Уеб на НАСА засече вихрови облаци прах на далечна планета, която обикаля около две звезди, съобщи CNN.

Известна като VHS 1256 b, екзопланетата е на около 40 светлинни години от Земята и е в орбита на голямо разстояние от своите звезди, идеални условия за фино наблюдение с телескопа, според Британи Майлс, сътрудник в Университета на Аризона и съавтор  на новите изследвания.

"VS 1256 b е около четири пъти по-далеч от своите звезди, отколкото Плутон е от нашето Слънце, което я прави страхотна цел за Webb“, каза Майлс в съобщение за новините на CNN. 

"Това означава, че светлината на планетата не се смесва със светлината от нейните звезди.“

Вихровите облаци съдържат по-големи и по-малки зърна силикатен прах и облаците непрекъснато се движат.  Облаците също са изключително горещи - достигат 1500 градуса по Фаренхайт (830 градуса по Целзий).

"По-фините силикатни зърна в атмосферата на планетата може да приличат повече на малки частици в дим“, каза съавторът на изследването Бет Билър, професор в Университета на Единбург в Шотландия.  

"По-големите зърна може да приличат повече на много горещи, много малки пясъчни частици.“

Изследователският екип също прогнозира, че силикатите, които се въртят в тези облаци, периодично стават твърде тежки и падат като валеж в атмосферата на планетата.

VHS 1256 b има сравнително ниска гравитация, което означава, че нейните силикатни облаци остават по-високо в атмосферата, където е по-лесно за Webb да ги регистрира.

Друга причина небето да е толкова бурно е младата възраст на планетата - 150 милиона години. За справка, Земята е на 4,5 милиарда години.

Екипът е използвал за наблюдения два инструмента на борда на Webb, близо инфрачервения и средно инфрачервения спектрографи.

Тъй като планетата обикаля на толкова голямо разстояние от своите звезди, изследователите са успели да я наблюдават директно, вместо по-често използваната транзитна техника. Това е моментът, когато една планета минава пред своята звезда, затъмнявайки нейната светлина, което позволява на астрономите да определят характеристиките на екзопланетите.

"Никой друг телескоп не е идентифицирал толкова много характеристики наведнъж за една цел“, каза съавторът на изследването Андрю Скемър от Калифорнийския университет в Санта Круз в съобщението за новините.  

"Виждаме много данни в един спектър от Webb, които детайлизират динамичните облачни и климатични системи на планетата.“

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Хороскоп за 30 ноември: Към кого ще са благосклонни звездите днес...
Звездите са подготвили изненади за събота, някои зодии няма да по...
Думите с преносно значение в нашия език
Защо да ядем телешко?
Мария Бакалова загуби близък човек
Зимните суперхрани, които покачват имунитета и дават енергия


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).