© Burgas24.bg | | Внедряването на високите технологии в статичните музейни експозиции и превръщането им във визуални 4D презентации може да бъде реално приложено у нас. Представете си, че вместо да разглеждате снимки в исторически музей, например, се пренасяте един век назад във времето и се запознавате с миналото, докато се разхождате виртуално из старите улици, влизате в някогашните дюкянчета, минавате край господа с фракове и дами с френски тоалети. Или вместо да се чудите пред празната гробница на тракийски владетел, да усетите реалното време и обстановка, в която е живял. При това без да напускате помещението.Как точно да стане това разясняват на двудневен семинар в Бургас представители на международната група INI-GraphicsNet, част от която са испанският холдинг VILAU, германската Capcom и българската ИниНовейшън, която е базирана в Бургас. Директорът на INI-GraphicsNet Волфганг Книежки и корпоративният директор на VILAU Фернандо Агире представят опита на една от водещите компании в света в сферата на високите технологии на първия подобен форум в България.
В семинара, който продължава и днес, участват представители на музеи и културни институции от цялата страна, на общините в Югоизточна България, туроператори, водещи компании.
"Целта на семинара е да запознаем с технологията и възможностите за финансиране на проекти представителите на културните институции - музеи и центрове, работещи в областта на културния туризъм и съхраняване на културно-историческото наследство. Дейността ни може да бъде приложена и в разработването на медийни комуникационни канали за общини и държавни структури", обясни управителят на "ИниНовейшън" - България, която е организатор на събитието.
Програмите могат да бъдат финансирани със средства на Европейския съюз, очаква се още този месец Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) да обяви грантова схема, по която музеите могат да кандидатстват, допълни Тодоров.
По този начин чрез внедряването на иновативни образователни и атрактивни мултимедийни приложения културните институции ще бъдат по-достъпни за посетителите си, които стават част от историята и вместо пасивни наблюдатели се превръщат в активни откриватели. |