Мистична подземна катедрала под Токио го пази от трагедия?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
22:34 / 03.10.2024
1065
Няколко пъти тази година подземната "катедрала“ под Токио свърши своята работа и спаси града от трагедия. Японската столица е предразположена към множество природни бедствия, от земетресения и вулканични изригвания до тайфуни и свлачища. Но малцина знаят за тайнствения и внушителен по размери комплекс, скрит на 50 метра под земята.

Официалното име на "катедралата“ е Metropolitan Area Outer Underground Discharge Channel. Това е подземна водна инфраструктура, намираща се в северната част на Токио.

Всъщност това е най-голямото в света подземно съоръжение за отклоняване на вода от наводнения, построено за смекчаване на преливането на главните водни пътища и реки около Токио по време на сезоните на дъждове и тайфуни.

Страховитият по мащаби комплекс е строен в продължение на 13 години. Завършен е през 2006 г. и струва 230 милиарда йени (1,63 милиарда долара).

Откакто е пуснат в експлоатация "катедралата“ е предотвратила щети от наводнения за повече от 150 милиарда йени, изчисляват властите в Япония.

В допълнение към инженерната си изобретателност, комплексът е популярно туристическо място.

Състои се от 5 бетонни силоза с височина 65 метра и диаметър 32 метра. Вътре има 59 огромни колони, всяка тежаща 500 тона.

Когато близките до Токио реки прелеят, водата се отвежда през подземни тунели, дълги 6,3 километра, събирайки я в специалния резервоар. Комплексът разполага със 78 помпи, мощни 13 000 к.с. Те изпомпват водата до река Едо, извеждаща я към морето.

Тъй като глобалното затопляне причинява по-тежки метеорологични условия, властите трябва да направят основна модернизация на системата, пише Ройтерс, цитиран от "Телеграф".

"С повишаването на температурата количеството водна пара в атмосферата се увеличава, което води до относително по-големи количества валежи“, каза професорът от Токийския университет Сейта Емори, който е член на научна група за климата, която спечели Нобелова награда през 2007 г.

"Очакваме, че с повишаването на температурата в бъдеще ще паднат невиждани досега количества дъжд“, добави той.

Това лято е било най-горещото в Япония от 1898 г. насам, докато рекордните валежи в северните региони доведоха до катастрофални наводнения през юли. В Токио внезапните, жестоки бури, известни като "партизански" дъждове, стават все по-чести.

Комплексът има собствен микроклимат, много по-хладен от повърхността през лятото и по-топъл през зимата. Облаци мъгла закриват върховете на колоните.

Мрачният интериор и извисяващите се колони напомнят за древна религиозна структура, давайки повод за имена като "катедралата“, "светилището“ или "храмът“.

Отворът на шахта № 1 е достатъчно дълбок и широк, за да побере Статуята на свободата.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Наум Шопов 7 месеца тренира да играе без ръце
Корите на ябълките са полезни? 
Не се чудете защо няма резултати във фитнеса: Правите една същест...
Леонардо ди Каприо и Кейт Уинслет се събраха отново 
Кои са устройствата с "вампирска консумация" в дома
Рокада в БНТ!


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).