Регионалният исторически музей в Кюстендил организира традиционната си работилница за деца и любопитни възрастни, в която всеки може да се докосне до менюто на населението по нашите земи в миналото. Това каза в интервю за "Фокус“ музейният експерт Мирослава Таскова.
В рамките на образователната инициатива културният институт е проучил записки от хилядолетия назад, базирани и на археологически проучвания. В тази връзка са направени и примерни менюта на хората в миналото.
Менюто за вечеря от преди 5 000 години представлява риба, изпечена на горещи камъни, сочни пържили на бавен огън, топли пшеничени питки и варена леща. Данните за това идват от останките от семена и кости, откривани в кюстендилско по време на археологическите проучвания.
От преди 2 000 години информацията идва от писания, достигнали и до наши дни. Рецептите са разнообразни и запознаването им с тях може да се случи в Регионалния музей на Кюстендил.
Споделяме рецептата за месо със сос "Гарум“. Преди две хилядолетия в кухните се е приготвила тази рецепта, която и в наши дни може да бъде пресъздадена.
Различни видове риба се оставят да престоят в сос от оцет и сол. Следва прибавяне на дюли, кимион и други продукти.
Желаещите да се докоснат до менютата, могат да видят снимковия материал и да посетят Регионалния исторически музей в Кюстендил.