© Burgas24.bg | | Село Кошарица се превърна в столица на домашната наденица, където се провежда първото издание на празника на деликатеса, предаде репортер на Burgas24.bg.
Празникът започна по обед, когато на специални маси в центъра на селото бяха изложени месни специалитети, приготвени по стари балкански рецепти. Водещ на кулинарния празник бе обичаният народен певец Денислав Кехайов, който е и ръководител на Несебърската детска школа по изкуства. Докато народните изпълнители радваха жителите и гостите на празника опитни майстори приготвяха вкусната наденица на скара. Ароматът на прясно изпеченият домашен специалитет привлече стотици ценители на българския специалитет.
Кошарица не е избрана случайно за домакин на събитието. Освен че се намира на малък хълм, от който се разкрива живописна гледка към най-слънчевия бряг по българското Черноморие, хората тук са известни като големи ценители на месни специалитети и пазят изконни български рецепти. Празникът на домашната наденица е поредна крачка на Община Несебър в създаването на кулинарна карта на региона.
В условията на изключително предлагане на туристически дестинации и услуги, морската община прибавя колорита на местната кухня към познавателния и културен туризъм в региона, за да се пребори с конкуренцията. В рамките на изминалата 2010 година се проведоха Празникът на хляба в с. Оризаре и Празникът на младото вино в село Гюльовца. Идеята на тези мероприятия е да бъдат последвани успешни световни модели за правене на туризъм, каквито развиват европейски държави като Италия, Испания, Франция и др. Всеизвестен факт е, че чужденците харесват особено много българската кухня. И това си има своето обяснение - нашата трапеза е отрупана с много зеленчуци, узрели под топли слънчеви лъчи, месни специалитети по стари балкански рецепти и не на последно място конкурентни цени.
Кулинарните празници са и интересен и забавен начин, чрез който туристите могат да се докоснат до живота на местните хора и занаятите, които се развиват в региона. Чрез такива събития Община Несебър цели да подпомогне икономиката на съставните й селища. От една страна ще бъдат стимулирани дребните местни производители, а от друга ресторантьорите - те ще имат възможност да се запознаят със стари кулинарни рецепти, които могат да създадат цялостен облик на заведенията им. Община Несебър е готова да помага и с иновативни решения. Така например според зам.- кмета по "Култура, образование и международно сътрудничество" Ели Кирилова би било интересно да бъде създаден ресторант, спазващ християнските пости.
Идеята на Община Несебър е да постави основите на кулинарния туризъм в региона, а с времето организацията на събитията от кулинарната карта да премине в ръцете на граждански организации. Така постепенно празниците да се превърнат в традиция за местните хора. |