© | | В Бургас беше представена за прьв път в България книгата „Естер - една еврейка в османския двор". Авторката Солмаз Камуран пристигна специално за премиерата, която се състоя в галерия „Петко Задгорски" /бившата бургаска Синагога/. За да посрещнат световноизвестната писателка, в залата присъстваха представители на българската, турската, еврейската, гръцката и арменската общности. Представянето на книгата се осъществи първо в Бургас, преди София и Пловдив, което е поредното доказателство за древната космополитност и духовна уникалност на морския град. В Бургас векове наред са живели в разбирателство различни етноси, които са оформяли духовната същност на града. Кметът Димитър Николов и генералният консул на Турция г-жа Сибел Еркан бяха специални гости на събитието. Книгата беше посрещната и от известни бургаски интелектуалци, журналисти, бизнес личности и граждани. Преводачът на „Естер" е бургаската лекарка д-р Панайотка Панайотова. Залата на старата бургаска Синагога се оказа тясна да приеме всички, които проявиха интерес както към романа, така и към авторката, близка приятелка и колежка на нобеловия лауреат за литература Орхан Памук. Лично Памук е дал много висока оценка за литературата на Камуран.
Солмаз Камуран заяви, че изборът на града за премиерата на творбата не е случаен и че намира много общо между Бургас и родния й Истанбул - два космополитни града, които доказват своята етническа толерантност във времето.
„Естер - една еврейка в османския двор" е издадена в стотици хилядни тиражи в повече от 10 страни на Европа, като в някои от тях вече е и преиздавана. В България книгата излиза за пръв път и явно успехът й ще бъде голям.
За да подготви творбата си, Солмаз Камуран изчита огромен обем историческа литература. В книгата няма измислени герои. Всичко почива на исторически факти, но поднесени по увлекателен начин на читателя. Образите и интригите в османския двор, тегобите на евреите сефаради, намерили дом в Турция след прогонването си от Изабела, Фердинанд и Инквизицията от Испания през 1492 г. оживяват по неповторим начин от страниците на книгата.
Според Солмаз Камуран, за евреите ешкенази /разселили се главно в Източна Европа/ е писано много и това за нея е бил допълнителен мотив да създаде творба, посветена на евреите сефаради /преки наследници на народа от Обетованата земя/. Творбата рисува в няколко пласта биографията на Османската държава и Европа на 15-ти и 16-ти век, в която ярка следа оставя една еврейка - Естер. Произлязла от изтерзано от митарствата семейство на сефаради, тя става незаобиколим фактор в турската аристокрация. След дълъг живот, в който постига всичко - от власт до несметни богатства, Естер е убита при един от вътрешно-дворцовите преврати. Но и до днес нейната история е жива.
Солмаз Камуран произхожда от аристократично семейство, в което книгата и знанието са били на изключителна почит. Преди столетие дедите и тръгват за Турция от България. Едното семейство е от Русе, а другото от Балчик. Заради това тя нарече българските си читатели - свои роднини. Един от двамата и дядовци, Юсуф Кенан е основател на Музея на Мевляна в град Коня, който е третият най-посещаван музей на Турция. Другият й дядо Ибрахим е известен поет в южната ни съседка. Съпруг на авторката е известният съвременен журналист и писател Четин Алтан, който доверява творбите си на Солмаз Камуран за първа редакция.
„Естер - една еврейка в Османския двор" е най-тиражната книга в Турция със 100 000 екземпляра за 2001 г. Тя е особено интересна за българските читатели, защото историческите събития, които отразява, касаят пряко съдбата на българския народ под османско владичество. |