Кои части на глухарчето са най-полезни?
Глухарчето е устойчиво многогодишно растение, което може да достигне височина почти 12 инча. Сигурен признак за пролетта е цъфтежът им. Това вездесъщо жълто цвете сякаш се появява за една нощ, за да създаде весела цветна изложба, последвана от кичести главички със семена, които се носят на дълги стъбла над земята. Растенията имат дълбоко назъбени, назъбени, подобни на лопатки листа, които са лъскави и без власинки. Стъблата на глухарчето са увенчани с яркожълти цветове. Вдлъбнатите листа отвеждат дъжда към корена, предава zdravital.bg.
Цветовете на билката се отварят със слънцето сутрин и се затварят вечер или при мрачно време. Тъмнокафявите корени са месести и крехки и са пълни с бяла млечна субстанция, която е горчива и леко миризлива. Глухарчетата се разпространяват бързо, защото семената им могат да изминат до 5 мили. Това се равнява на 88 футболни игрища! Наричат ги още пионерни растения или рудерали, защото са първите растения, които растат на нарушена земя (например след горски пожар).
Кои части на билката Глухарче са най-полезни?
Листата действат като диуретик, като увеличават количеството урина, което тялото ви произвежда. Листата се използват за стимулиране на апетита и подпомагане на храносмилането. Цветът му има антиоксидантни свойства. Освен това може да помогне и за подобряване на имунната система.
Билкарите използват корена за детоксикация на черния дроб и жлъчния мехур, а листата – за подпомагане на бъбречната функция.