Кога да очакваме магнитни бури през ноември?

Автор: Екип Burgas24.bg
Коментари (0)
15:19 / 01.11.2023
1036
През ноември ни очакват няколко вълни от магнитни бури. Те оказват негативно влияние на някои хора, особено на тези с метеочувствителност или с хронични заболявания.

Магнитните бури са геофизични явления, предизвикани от взаимодействието между слънчевия вятър (поток от заредени частици от слънцето) и магнитосферата на Земята. Това взаимодействие променя околното магнитно поле на Земята и може да предизвика редица явления, включително аурори, геомагнитни бурни индекси (GMI) и други промени в околната магнитна среда. През този календарен месец ще има както слаби, така и сравнително силни магнитни бури.

Слънчевата активност засяга всеки човек по различен начин, при едни може да доведе до минорно настроение, мигрена, високо кръвно налягане, а при други да обостри хронични здравословни проблеми

Вижте кога ще има магнитни бури през ноември:

18-20 ноември – слаба геомагнитна буря

24-26 ноември – средна геомагнитна буря

29-30 ноември – слаба буря

По време на магнитните бури се наблюдават следните симптоми:

Проблеми със съня, главоболие и световъртеж, липса на настроение и раздразнителност, обостряне на хронични болести, болки в ставите, повишаване/понижаване на кръвното налягане, апатия и чувство на безпокойствие, пише actualno.com.

За да сведете до минимум влиянието на магнитните бури върху вас, трябва да се занимавате с умерена физическа активност, да пиете повече чиста вода, да поддържате здравословна диета, като ограничите приема на пикантни и мазни храни и да си почивате редовно и да спите достатъчно часове. Много е важно да проверите съдържанието на лекарствата си у дома, защото ако сте от метеочувствителните хора, когато има повишена слънчева активност най-вероятно ще имате повишаване или понижаване на кръвното, проблеми със съня, болки в ставите, световъртеж и главоболие.

Ето по-подробно какво представляват магнитните бури:

Слънчев вятър - той съдържа заредени частици като електрони и протони, които се излъчват от слънцето. Тези частици съставят слънчевия вятър и се движат през вселената с висока скорост. Магнитосферата - земята има силно магнитно поле, което се образува от геодинамични процеси в ядрото на планетата. Това магнитно поле се разпростира в околността на Земята и създава магнитосферата. Магнитни Бурни Индекси (GMI) - когато слънчевите частици влезнат в магнитосферата на Земята, те взаимодействат с магнитното поле. Този процес може да предизвика геомагнитни бурни индекси, които измерват интензивността на магнитните бури. Аурори - магнитните бури са често свързани с аурори, които са светлинни явления в атмосферата на Земята. Аурорите се създават, когато заредените частици от слънчевия вятър се сблъскват с атомите и молекулите в горните слоеве на атмосферата и ги възбуждат.

Спътници и комуникации - магнитните бури могат да повлияят на спътници и радиокомуникациите, като променят магнитните полета около Земята. Това може да доведе до временни нарушения в сателитните комуникации и навигационните системи.

Магнитни полета и полярни светлини - магнитните бури също така могат да променят магнитните полета около Земята и дори да предизвикат полярни светлини на места, където те обикновено не се виждат. Изучаването на магнитните бури е важно, за да се разберат техните влияния върху нашата планета и техните ефекти върху технологичните системи, които се основават на комуникации и сателитни услуги.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Защо да ядем телешко?
Мария Бакалова загуби близък човек
Зимните суперхрани, които покачват имунитета и дават енергия
Катедралата "Нотр Дам" е възстановена след големия пожар от 2019 ...
Любо Киров направи най-мащабната си продукция
Отиде си една от най-големите актриси на всички времена


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).