Какво представлява болестта X?

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
11:23 / 05.03.2024
1787
В Световната здравна организация подготвят нови правила за справяне с пандемии, като целта е до май 2024 г. да бъде прието споразумение от 194-те страни членки на здравната агенция към ООН. Самата Световна здравна агенция е изправена пред призиви за реформи.

Птичи грип

"Докато хората се бавехме с пандемията Ковид-19, светът на птиците и животните беше разтърсен от една много сериозна пандемия - птичи грип. Става въпрос за грипа H5N1, който за пръв път е идентифициран през 1996 г. в Китай във ферма за гъски, година по-късно предизвика голяма епидемия сред домашните птици в Хонгонг. 2005 година успява да се прехвърли в мигриращите птици и с тяхна помощ успява да се разпространи широко. Това, което се случи през 2020 г., бяха промени във вируса, което му позволи да се разпространи много по-бързо и много по-далеч. В края на 2022 година се насочи към Централна и Южна Америка. В момента чука на вратата на Антарктида", каза вирусологът от БАН проф. Радостина Александрова в студиото на "България сутрин".

По думите ѝ това е най-патогенният вариант.

"Рискът за хората е изключително нисък. Те могат да бъдат инфектирани много рядко, това се случва, когато са в директен контакт със заразени животни, или в замърсени с вируса среда. Този вирус нанесе много сериозни щети на птицевъдството. Само в САЩ през 2022 година 58 млн. птици са загубили живота си - както диви, така и домашни. Това е едно от обясненията за покачването на цените на яйцата. Освен това, той може да предизвика много сериозна екологична криза, защото засегна над 320 птици, десетки видове бозайници, включително бозайници, мечки, лисици", допълни проф. Александрова в ефира на Bulgaria ON AIR.

Тя подчерта, че в Южна Америка 41% от перуанските пеликани са били унищожени.

"Много драматични картини описват специалистите от плажовете на Аржентина. Но това, което се прави, е, че вирусът се следи много сериозно. Входната му врата при птиците не е толкова широкоразпространена при бозайниците. Има записани случаи и при хора - Камбоджа съобщи за 4 такива, единият от които приключи със смърт. Както казахме, вирусът стигна и до Антарктида, там се събират над 100 млн. птици и животни, някои от тях са уникални, само там се срещат", разясни вирусологът.

 

Нова пандемия

Тя е на мнение, че въпросът за нова пандемия не е дали, а кога светът ще я посрещне.

"Тя няма да бъде нито първата, нито последната, както Ковид-19 беше нито първата, нито последната. Три са точките, които се подготвят като пандемично споразумение. Първата засяга равния достъп, така че всички ние да можем да споделим наличните тестове и ваксини. По време на Ковид-19 31% от хората по целия свят бяха без ваксини. Второто е свързано с укрепването на здравната система, защото тя трябва да бъде готова да поеме по-високи натоварвания, бяхме свидетели на много сериозни драми по време на Ковид-19, особено в началните вълни. Разбира се, целта е да се споделя информация за онези патогени, които имат потенциал да предизвикват големи огнища, да бъдат защитени медицинските работници и уязвимите групи. И третата група мерки са тези, които засягат сътрудничеството", обянсни проф. Радостина Александрова.

Болестта X

"Специалистите предположиха, че идващата пандемия може да бъде предизвикана от непознат до момента вирус, което се случи и със SARS-CoV-2. Няма драма, няма конспирация. Много е важно да опознаем, доколкото можем, тези непознати вируси", смята вирусологът от БАН.

Денга

"Денга е ендемичен вирус за Бразилия. Не е необичайно да го има там, но правителството им съобщи за над 1 млн. случаи за първите 8 седмици на тази година, а над 200 са случаите, в които хората са загубили живота си. Възможно е този брой да се увеличи. Преди година броят на случаите е бил 5-6 пъти по-малък. 50-80 от инфектираните с денга нямат симптоми, а в останалите случаи са с температура, гадене и болки в тялото", добави проф. Александрова.

Виж коментарите (0)

Още по темата (14426):
15.11.2024 Д-р Бацелова: Новият подвариант на COVID-19 e по-заразен, но няма повод за паника
14.11.2024 Лекар обясни защо мъжете карат по-тежко настинките и грипа
13.11.2024 Новият вариант на коронавируса ХЕС вече е в България, много е заразен
11.11.2024 Недостиг на назална грипна ваксина за децата в аптеките
10.11.2024 Здравният министър: Имаме едва пет позитивни проби за грип и 500-600 позитивни теста за COVID-19 за седмица
06.11.2024 Пускат противогрипната ваксина за деца в аптеките от понеделник
Още новини от Любопитни новини:
Борисов към ПП-ДБ: Обикаляли сте да предлагате Бойко Рашков за пр...
Страхотна вкусотия за постещите
Как се е празнувала Коледа през Средновековието?
Сано се разплака
Предсказали са чума, апокалипсис и брутални войни
Българската кухня не може да мине без тези подправки


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).