По време на строителството защитата от вредното въздействие на влагата играе огромна роля. Правилната изолация от водата е важна предпоставка за правилната и надеждна експлоатация на сгради и съоръжения. Добре направената
хидроизлация увеличава експлоатационния живот на сградата или всяко друго съоръжение. Ето защо правилният избор на материал за защита от влага вече е половината от успеха. Нека да видим кои са най-препоръчителните материали за хидроизолация.
Битумна изолацияБитумът е материал, който се използва в различни видове строителство, включително в промишленото и пътното. Материалът също така получи огромна популярност и по отношение на крайградското строителство. И в това няма нищо чудно - битумът гарантира високото качество на извършената работа, без значение дали става дума за основна или спомагателна такава.
Битумната хидроизолация се използва при разнообразни обекти. Става дума за най-простият материал, като качеството на извършената работа е еквивалентно на това, при което са използвани по-скъпи аналози. Битумът е получен при процеса на дестилация на петролни продукти и е подходящ за хидроизолация както на основи, така и на подземни конструкции. С негова помощ се извършват покривни ремонти, както и върши чудесна работа за премахване на течове в различни съоръжения.
Ако в битума няма добавки, той е в твърдо състояние. Тогава се характеризира с липса на еластичност и прекомерна крехкост. Тези недостатъци лесно могат да бъдат елиминирани чрез добавяне на различни примеси в състава. Така материалът вече може да се похвали с по-качествени характеристики. Преди да започнете работа със закупената
битумна хидроизолация, тя трябва да се затопли. Едва когато се достигне определена температура, тогава е възможно постигането на максимална надеждност на хидроизолацията и се разкриват най-важните свойства и качества на състава.
Всеки опитен строител знае, че дори на твърда повърхност с течение на времето могат да се появят пукнатини. По време на строителството това е опасно, тъй като поради проникването на влага и контакта й с металната армировка съществува опасност от образуване на корозионни процеси и редица други проблеми. И тъй като основата носи постоянно външно натоварване, можете да се сблъскате с много сериозни проблеми – затова е важно да се погрижите за добрата
хидроизолация.
Гео текстилГеотекстилът е специален материал, изработен от синтетични полиестерни или полипропиленови влакна. Продава се на рула с различна ширина.
Материалът може да изпълнява различни функции: отделни слоеве от насипни материали (пясък, почва, натрошен камък) или равномерно разпределяне на техните натоварвания.
Геотекстилът защитава дренажната система на дълбочина, като премахва водата и почвата под тръбите, не ерозира и не се отмива.
Също така, той филтрира подземните води и задържа малки частици, които наводняват дренажни отвори и намаляват ефективността на цялата система.
Други негови предимства са, че предпазва тръбите от корените на растенията и намалява вероятността от деформация на тръбите, като увеличава живота на дренажа.
ВИДОВЕ ГЕОТЕКСТИЛТъкан геотекстилТой е изтъкан като обикновена тъкан: нишките са свързани заедно на стан под прав ъгъл. Материалът се оказва много издръжлив и устойчив на повреди, но по отношение на нивото на филтрация не е достатъчно надежден. Ето защо при създаване на пътеки и платформи е по -добре да се заложи на тъкани за разделяне на слоеве.
Нетъкан геотекстилСъществуват два вида. Първият е геотекстил, пробит с игли. Създаден е на няколко етапа. Първо се приготвя хлабав, подобен на памук слой. След това този слой се уплътнява с игли, които стягат и закрепват нишките по хаотичен начин.
Вторият тип е така нареченият термозавързан геотекстил . Изработва се чрез запояване на влакна при висока температура. Наподобява решетка с куп дупки с различни форми.
И двата нетъкани материала са подходящи за дренаж. Въпреки това, материалът, пробит с игла, е по-гъвкав, има по-добро разтягане и по-лесно преминава през водата.
Всеки собственик на частна къща или лятна вила мечтае за добре поддържани градински пътеки. Как да се уверите, че няма плевели, пътеките са спретнати и сухи?
Преди се смяташе, че натрошеният камък помага от плевели и локви. Но има по-успешен материал, който успешно ще замени добре познатия трошен камък. Това е дренажна мембрана. Премахва влагата и предотвратява растежа на плевелите. Материалът се продава в ролка с различна ширина.
Дренажна мембранаТук става въпрос за дренажна профилирана мембрана, изработена от устойчив етилен. Тя не се разлага, устойчива е на химикали, замръзване и високи температури.
Притежава издатини (подобни на тръни), благодарение на които цялата влага се отклонява в почвата.
Мембраната е в състояние да издържи големи натоварвания без допълнителна деформация. Трябва само да поставите 10 см бетон като подсилено уплътнение.
Дренажната мембрана е по-изгодна, в сравнение с натрошения камък. Дебелина на материала 9 мм. равен на 80 см. слой от натрошен камък (фракция 5-20 мм.). Благодарение на тази
хидроизолация може да спестите много и да създадете чудесни градински пътеки по-бързо и по-лесно. Ако запълните пътеките с дребни каменни отломки, след време ще забележите, че камъните са се забили в земята и плевелите отново покълват. Това няма да се случи, ако използвате дренажна мембрана.