Какви са правилните параметри за работа на климатика в жегите?
С наближаването на летния сезон все по-често възниква въпросът за правилното използване на климатика през лятото. Ето няколко съвета как да се възползвате максимално от ефективността му.
Как да използваме климатика през лятото
Първото, което трябва да направите, е да съобразите квадратурата на помещението с големината на климатика – прекалено малкият няма да успява да се справи с достигането на желаната температурата, като същото се отнася и ако е прекалено голям. Съветът на специалисти в случая ще бъде най-доброто, което можете да направите.
Препоръчваме ви уредът да бъде монтиран на източната или северната страна на помещението там, където има повече сянка, и не се огрява от директна слънчева светлина, съветват експертите.
Изолацията също е ключов фактор, когато искаме да се справим с летните жеги. Тя задържа топлината през зимата и хладния въздух през лятото. Ако бъде комбинирана със спуснати щори или плътни завеси върху прозорците, то можете да бъдете сигурни, че системата ще си върши чудесно работата.
Фокусирайте се върху енергийния клас, когато правите своята покупка. Инвестирайте в климатизатор с висок клас, който ще ви се отплати във времето с ефикасност и ниски сметки за ток.
За разлика от зимата, когато правилото е, че климатикът трябва да не се изключва, то в летните горещини се препоръчва той да бъде включен поне два часа, преди да се приберете в дома си. Освен това е нужно да поддържате температура от порядъка на 22-25 градуса, независимо , че навън е 30+, това помага за по-добрата му работа, както и правилното функциониране на човешкия организъм.
Не е добра идея климатичната система да се намира до нагревателни уреди. Те забавят процеса на охлаждане, освен това разходът на енергия се увеличава. Един малък трик, с който можете да си спечелите по-бързо и ефективно охлаждане, е да включите таванния вентилатор (ако разполагате с такъв), така въздухът ще се разнесе навсякъде в помещението и ще достигне мигновено до потребителя.
Правите чести проветрения на стаята, по възможност рано сутрин и късно вечер. Застоелият въздух може да причини различни здравословни проблеми, като алергии на дихателните пътища и различни други заболявания.