Как АІ може да прогнозира упадъка на градската среда?

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
16:30 / 13.11.2023
668
Учени от университетите в Станфорд и Нотр Дам в сътрудничество са създали програма, базирана на изкуствен интелект, която обработва снимки и съдържание от градската среда  – сгради, пътна инфраструктура и дори графити, и открива определено тенденции-упадък или разцвет на определена зона. За това разказа футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето“ на Радио "Фокус“ с водещ Ива Дойчинова.

Изкуственият интелект очертава проблематични зони в градовете на базата на структурирана информация, която показва упадък на сградите, гетоизиране, появата на социални неравенства. "Това става на принципа на анализ на действителност и косвени белези, които не са само визуални“, допълни доц. Тодорова.

Проектът има за цел изкуственият интелект да започне да обработва и друга информация, като статии за тези градски зони. "По този начин ще има двойно доказателство, че това, което регистрира като разцвет или упадък, е потвърдено и от репортажи на журналисти или дискусии в социалните медии от самите граждани“, обясни футурологът.

Този подход според нея може да се използва от градоначалниците като ранна диагностика на проблемите и намиране на най-оптималните решения.

"Преди да се пристъпи към каквото и да е действие в посока на превръщане на една инфраструктура в умен град, може да се направи този първичен анализ с изкуствен интелект. Тогава мерките ще бъдат направени с хирургическа прецизност“, смята доц. Тодорова.

Базата данни за града трябва да включва различни направления – снимков материал, информация за пътна инфраструктура, за светофари и сгради. "Когато изкуственият интелект събере всичко, плюс информацията за брой обитаващи и пътуващи всеки ден към града, за да работят, първото нещо, което градоначалникът би могъл да направи, е да каже къде е проблемният трафик и защо. Към момента се ползват такива системи, но те не са базирани на изкуствен интелект, а на статистически наблюдения, че в определени дни от седмицата има по-натоварени зони“, обясни футурологът.

Концепцията за интернет на нещата (IoT) е друго направление, в което изкуственият интелект може да бъде използван. Контейнерите за събиране на боклук например могат да бъдат снабдени с дигитални устройства, които да дават в реално време информация за съдържанието, кога трябва да се съберат и кога би било най-удобно съобразно трафика.

"Градоначалниците трябва да са отворени към този тип технологии. Те не са толкова скъпи на фона на проблемите, които биха могли да решат. Освен чисто практическото приложение и подобаване качеството на живот на хората, изкуственият интелект може да помогне за взимане на определени социални мерки за дадени райони в упадък“, заяви още доц. Тодорова

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Дъщерята на Боби Михайлов и Мария Петрова - голяма красавица
Поп фолк звездата Снежина: Пяла съм на убиеца на мъжа ми
Някои от най-трудните думи за писане в българския език
На днешната дата е родена една от най-бляскавите ни звезди
Декември идва доста бурно за някои зодии
Празник е! Традиции и обичаи, които да спазим днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).