Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Изследване: Има интересна връзка между кръвната група и вероятността за инсулт при младите хора
©
Съвсем наскоро изследвания разкриха интересна връзка между кръвната група и вероятността от инсулт при млади хора.

В едно от тях, обхващащо около 17 хиляди души, претърпели инсулт, учените установиха, че пациентите с подгрупа А1 на втора кръвна група повишават риска от този сериозен проблем с 16%.

Според теорията за кръвните групи разликите между тях се обясняват с наличието на различни антигени на повърхността на червените кръвни клетки. Тази система за класификация е разработена от австрийския лекар Карл Ландщайнер, който идентифицира четири основни групи: 0 (първа), A (втора), B (трета) и AB (четвърта).

Важно е да се отбележи, че във всяка от тези категории може да има и подгрупи. Установено е, че това е една от подгрупите на втора кръвна група, която може да носи повишен риск от инсулт.

Изследванията показват, че хората с кръвна група О имат предимства в това отношение. Те са с 12% по-малко застрашени от инсулт в сравнение с останалите групи. Учените не могат окончателно да обяснят този феномен, но се смята, че разликите в механизмите на кръвосъсирването може да играят ключова роля. Например коагулационният фактор VIII, известен като антихемофилен фактор, изглежда е в значително по-високи нива при пациенти с кръвни групи 2, 3 и 4. Това може да обясни по-високия риск от образуване на кръвни съсиреци при някои хора.

Не по-малко интересни са резултатите и при късните инсулти. Хората с втора кръвна група имат по-ниска честота на появата им. Причините за това явление обаче изискват допълнителни изследвания. Експертите смятат, че ранните инсулти най-често се причиняват от кръвни съсиреци, докато късните инсулти могат да бъдат свързани със състояния като атеросклероза. Тези наблюдения отварят нови хоризонти за разбиране на съдовите заболявания и техните механизми.

Научният анализ се основава на данни от 48 различни генетични изследвания, което придава достоверност на резултатите. Учените внимателно са тествали хромозоми и различни генетични вариации, разкривайки потенциални връзки между генетичните фактори и развитието на инсулт. По-голямата част от участниците са във възрастовия диапазон от 18 до 59 години, което определя фокуса върху събития, настъпили в по-ранните години от живота.

В обобщение, по-нататъшните изследвания в тази област са жизненоважни за разбирането на влиянието на кръвната група и генетичните фактори върху здравето. Тези открития могат да осигурят основата за нови мерки за превенция на инсулт, които вземат предвид индивидуалните характеристики и рискови фактори. Не по-малко важен е аспектът на здравословния начин на живот, включващ балансирана диета и редовна физическа активност. Този цялостен подход може значително да намали шансовете ви за развитие на инсулт, независимо от кръвната ви група, пише Zdrave.to.








Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Юли 2024 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Парламентарни избори октомври 2024 г.
Зима 2024/2025 г.
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Парламентарни избори 2024
Хороскоп за деня
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: