Изнасяме рапани за Корея и Япония. Морският деликатес се оказал "бонус" малко след старта на мидената ферма край Приморско. Това обясни Ивайло Русинов, изпълнителен директор на бургаската фирма за внос и износ на морски продукти и риба "Атлантик". Уловът на рапани там вече се извършва паралелно с мидите. Рапаните първо се преработват. От тях се извличат ядките и тогава се оформят за износ. Малка част остават и за вътрешния пазар.
Миди от фермата край Приморско се добиват вече втора година. Реколтата е удвоена. Продуктът се сортира непосредствено след улова на борда на специализиран кораб. Самите миди се доставят на два цикъла в големите вериги магазини до два-три часа след улова им.
Голяма част от продукцията се продава пакетирана в мрежи с етикет, на който е отбелязано, че мекотелото е уловено в екологично чисти води в лицензирана ферма край Приморско. Така се избягва възможността за подмяна на стоката, ако тя се предлагаше предимно в пластмасови каси. Такива подозрения към търговци в малки рибни магазинчета, че подменят мидите с други, чийто произход не е ясен, имаше миналата година при проверки на ветеринарни инспектори. Тогава бяха съставени и много актове за начина на съхранение на риба и морски деликатеси.
Мидата, например, трябва да се държи с черупките при температура, близка до нулата. Специалисти обясниха, че можем да познаем преснотата на този продукт по външния вид. Ако мидите са затворени, значи са скоро уловени. Ако част от черупките са започнали да се отварят, то по-добре не купувайте, защото тази храна от приятна и полезна може да се превърне в коварна.
Иначе мидите и рапаните съдържат много полезни белтъчини. А белтъчините, както е известно, намаляват калорийния принос, намаляват апетита, засилват съпротивителните сили на организма и позволяват да се отслабне без загуба на мускулна тъкан и без омекване на кожата. |