Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Бургас
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Други
Кино и филми
Културни
Личности
Музика
Кулинарни
Изключително важни находки открити при разкопки край Минерални бани
Автор: Екип Burgas24.bg 14:30 / 03.09.2008Коментари (0)4859
© Burgas24.bg
Зидана куполна гробница датираща от 5-4 в. пр. Хр. е открита в могила при разкопки на древния град "Акве калиде - Термопилис". Селището е локолизирано в района днешните минерални бани край Бургас. Гробницата е част от тракийски могилен некропол състоящ се от 5 могили разположени на площ от 2 хектара в североизточната част на "Парка на здравето".

Древният град Аква калиде ("топла вода") е известен още от I век. Името му е свързано със светилището на Трите нимфи, посещавано още от древните траки. По-късно, в края на V век, градът е благоустроен, вече под името Термополис и като такъв съществува до средата на XVII век, разказва Директорът на Регионалния бургаски музей Цоня Дражева. Според колегите й може да се предполага, че тук се намира и отдавна издирваният от специалистите средновековен град, създаден от Тервел след победата при Анхиало през 708 година.

"Всички археологически проучвания досега показват, че при Анхиало отсъстват старобългарски материали от периода на Първата българска държава", обясни Цоня Дражева. Дали край Минералните бани се е установил Тервел с войската си и е създал град, предстои тепърва да бъде доказано.

Успоредно с това в района са открити древни бани и хан, свързани с древното светилище на трите нимфи датиращи от 1 в. сл. Хр. Разкопки в древното селище "Акве калиде-Термопилис" се правят за първи път. В тях са участвали 45 работници ученици от горен курс и студенти под ръководството на директора на Регионалния бургаски музей д-р Цоня Дражева.

Според Дражева най-сериозната находка е тракийска гробница намираща се в една от 5 могили което е най-ранното доказателство за град в района. Откритите древни бани са запазени в много добро състояние. За археолозите основната задача е била да се разбере дължината и широчината на баните техните очертания и възраст. Баните представляват комплекс от 4 басейна и други помещения за извършване на лечебни дейности. Дължината им е 86 метра, а ширината 54. До момента е достигната дълбочина от 6.20 метра до дъното на римски басейни датиращ от 1 век.

На този етап разкопките са приключили. Ако Държавата отпусне пари от Бюджетния излишък те могат да продължат от октомври.

В началото на юли 2008 г. започнаха първите разкопки на древния град от 30 години насам. Община Бургас осигури финансиране за археологическото лято в размер на 120 000 лв.
В най-североизточната част на общинския парк край с. Ветрен беше открит тракийски некропол от 5 могили - при всичките има следи от иманярски набези. В едната от тях търсачите на съкровища са започнали да отварят проход, но са се отказали, вероятно заради трудния терен и липсата на техника. Обектът представлява масивна зидана куполна гробница от ІV в. преди Христа. Налага се спешното започване на проучване за установяване на типа, размерите и състоянието на гробницата, в която може да има интересни находки. Регионален бургаски музей и Община Бургас заедно ще сезират Министерство на културата за потенциала на обекта. От полицията ще бъде поискана охрана и при наличие на средства работата ще продължи през октомври.

„Ще помагаме и занапред с каквото можем. Интересните разкрития на Акве Калиде със сигурност ще повишат туристическия рейтинг на община Бургас през следващите години", заяви зам.-кметът Ананиева.

Термополис е известен от античните и средновековни извори, както и от случайни находки при изкопни работи в началото на ХХ в. Досега не са провеждани редовни археологически изследвания, поради трудностите, предизвикани от застрояването на района през различните епохи. Друга причина е липсата на заинтересованост от страна на общинските и държавни институции през последните години.

В археологическите разкопки през 2008 г. участваха 45 души: ученици от Бургас, с. Банево и Ветрен, студенти и наемни работници под ръководството на н.с. д-р Цоня Дражева, Димчо Момчилов /Директор на Карнобатския музей/ и стажант-археолозите Драгомир Гърбов и Георги Колев от НБУ. Ценна помощ е оказал управителят на Централния санаториум в Минералните бани д-р Кирил Младенов, тъй като част от проучванията са извършени на територията на каптажа и старите бани.

Освен тракийския могилен комплекс са разкрити много добре запазените останки от античните бани, които са многократно преустройвани от средата на І в. и са оцелели в първоначалния си вид до 1206 г., когато ги опожаряват рицарите на император Хенрих /Анри/ Фландърски - вторият и най-успешен император на Латинската империя. Той е по-малък брат на Балдуин Фландърски, пленен от цар Калоян в битката при Адрианопол.

Баните представляват голям комплекс от 4 басейна и много други помещения, свързани с различни лечебни дейности, отдих, културни развлечения, стопански помещения.

Дължината им в посока запад - изток е 86 м, а ширината 54 м. Запазени са останки с внушителна архитектура, масивни зидове, платформи, канали, по-малки басейни и седалки. По времето на византийския император Юстиниан I, баните са били оградени с крепостна стена и в селището, съществувало край тях, е разквартирован многоброен гарнизон. Разцветът на Термополис е през 11-13 век. В най-добрите си години селището се е простирало върху площ от 2 хектара.

Любопитна находка представлява амфора, открита в запазените структури на баните, в която е имало две монети и останките на котка. Според Цоня Дражева животното е принесено в жертва на Бастет - богиня на любовта, радостта, празниците, танците, музиката, плодородието, покровителка на бременните жени в египетската митология. Тя е била изобразявана с глава на котка. През гръко-римския период в Древен Египет е бил разпространен култ към Бастет, който е включвал жертвоприношение на мумифицирани котки.

Предположението, че Бастет е била почитана и тук, се базира на информация от историческите извори, че в Термополис е имало изселници от гр. Александрия.

На 200 м. от древните бани са открити основи на голяма средновековна сграда, вероятно „хан" от V-ХІІІ в. Тя също е пострадала от пожара през 1206 г. В близост до хана е започнало проучване на средновековна църква от ХІ-ХІV в. Изцяло са разкрити нейното предверие, част от наоса /вътрешната част на храма/ и 8 християнски погребения. Под основите на църквата има антична сграда от ІІІ в. пр. Христа - вероятно елинистически храм.

Разкрити са много археологически находки, свързани с древния град и минералните бани. Те ще бъдат реставрирани и показани на специална изложба. Това са монети, стъклени и керамични предмети, метални предмети, свързани с бита, оръжия, надписи, мраморни декоративни детайли и др.




Още по темата: общо новини по темата: 3
14.03.2012 »
13.05.2011 »
20.10.2009 »






Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
Още новини от Любопитни новини:

ИЗПРАТИ НОВИНА
« Октомври 2023 г. »
пон
вто
сря
чтв
пет
съб
нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Виж още:
Актуални теми
Бюджет 2025
Димо Алексиев хванат пиян зад волана
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
Мъж наряза с макетен нож лицето и тялото на съпругата си в София
51-ото Народно събрание
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Бургас и региона.
e-mail:
Анкета
Ще почивате ли идната зима?
Да, в България
Да, в чужбина
Не
Не съм решил/а още

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:
За контакти:

тел.: 0886 49 49 24

novini@burgas24.bg

За реклама:
Тарифи (виж)
Договори избори 2024

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Бургазлии във facebook
RSS за новините
Статистика: