Художник: Дигиталното съдържание не е достатъчно за развиването въображението на децата

Автор: ИА Фокус
Коментари (0)
15:04 / 06.07.2023
596
Да илюстрирам Братя Грим ми беше огромна мечта години наред. Когато получих поканата за това, беше момент на невероятна еуфория и огромна чест. Това беше един от най-значимите ми проекти, не само защото ме изгради като визия и като естетика, а защото отвори много врати в моята кариера като илюстратор. Това каза художникът Мира Мирославова в предаването "Денят на фокус“ на Радио "Фокус“. 

Всеки илюстратор има много различен подход към книгите, обясни тя. "Класическата рецепта винаги е минавала през това да останеш насаме с текста, да можеш ти самият да си го представиш като на филмова лента, как точно го виждаш. И тогава идват много конкретни неща, които са еднакви за всички, които са занаятът в цялата работа – да изградиш един ритъм, да усетиш, че нещата се движат по свой ритъм, който е много естествен. Това се изгражда с годините и то е задължително за всеки илюстратор. Тази магия, това, което се улавя в книгата и я кара да се отличава, е личното усещане за ритъм, за красота и естетика в илюстратора. Не всеки го има“, обясни Мира Мирославова.

По думите й дигиталното съдържание не е достатъчно за развиването на въображението на децата. Преди да навлязат в онлайн пространството, те трябва вече да са го изградили чрез четене на книги или чрез хубави филми. "Те стимулират нашето въображение да изгражда картини, които не са сдъвкана информация. Дигиталният свят не провокира, а предлага готови визуални образи. Ако се касае за деца, това би могло да има едни доста сериозни негативни резултати в последствие. Трябва наистина съзнателно усилие от страна и на родители, и на деца те да развиват въображението си извън телефоните“, заяви Мирославова.

Навлизането на изкуствения интелект в сферата на изкуството според нея ще има сериозен ефект върху творците. "От една страна това ще качи много стандарта и хората ще трябва да работят много повече и много по-упорито, за да могат да се борят с изкуствения интелект и това, което той може да направи. Но точно поради същата причина пък много начинаещи артисти ще се колебаят дали въобще да започнат да се занимават с изкуство. За тях ще бъде невъзможно да достигнат това ниво с години. Стои въпросът как те ще успеят да се вдъхновяват, за да се занимават въобще с изкуство, когато имат толкова сериозен противник в лицето на изкуствения интелект“, коментира илюстраторът.

По думите й изкуството, създадено от човека, винаги ще има много по-голяма стойност, защото в него са вложени лични преживявания и емоционалност.

Виж коментарите (0)
Още новини от Любопитни новини:
Приятелката на Гого проговори за Ванеса
Златните халки са опасни за мъжете? 
Дрейк заведе дело срещу Universal Music и Spotify заради Кендрик ...
Рецептата на един от най-известните народни лечители срещу лошия ...
Призна си
Не изхвърляйте сока от киселите краставички


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@burgas24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Burgas24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Burgas24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).