„Аз съм го приемал за ловец, не съм забравил как не искаше да си тръгва и настояваше да го изпитвам още. Знам що за човек е и затова не ми беше нужно време да мисля, веднага го подкрепих", не без усмивка разказа вчера пред журналисти шефът на Регионалната дирекция по опазване на горите Румен Желев защо е решил да помогне на Стоян Памуков. А с по-сериозен тон Желев обясни, че отдавна е искал да направи нещо подобно, да отвори институцията към хората и сега е щастлив от резултата - своеобразен поклон пред българската гора, която е извор на живот.
Според режисьора Симеон Димитров подобен екоспектакъл би имал функцията да събуди публиката към актуалните проблеми на съвремието, „да забием камбаната, както Хайтов от 35 г. е започнал сам да вдига шум по проблемите на планетата". Определяйки го като мъж с изключителна национална значимост, Димитров каза още, че е включил последното интервю на Хайтов, правено в гората в Лозенец, което заради технически нередности 8 г. след смъртта му не е било излъчвано. Сега въпреки шумовете режисьорът го е вмъкнал между разказите, защото е убеден, че посланията на Хайтов трябва да бъдат чути.
Спектакълът е подготвен почти експресно, само за месец. През това време е направен и записът на родопчанина Михаил Илийков, иначе актьор в сливенския театър, който пее прекрасно фолклорни песни и озвучава представлението. Стоян Памуков успява да се пъхне в кожата на 5 персонажа, базирайки се на Хайтовата публицистика и разказите „Гола съвест", „Да възседнеш глиган", „Горски дух", „Палежът и грабежът".
„Гласове" имаше извънредно представление през Седмицата на гората специално за служителите на Горското в Бургас.
В афиша на ДТ „Адриана Будевска" моноспектакълът ще влезе от септември. Преди това ще се играе в Русе, София и Варна, идеята е да бъде показан във всичките 16 града в страната, където има регионални дирекции на горите.
Източник: factor-bs.com