Глобалното затопляне може да бъде причината всеки от нас да бъде с около 40% по-беден
Икономистите систематично подценяват как глобалното затопляне ще повлияе на богатството на хората, сочи ново изследване, цитирано от The Guardian, според което затопляне от 4°C ще направи средностатистическия човек с 40% по-беден.
Проучване на австралийски учени показва, че средният БВП на човек в световен мащаб ще намалее с 16%, дори ако затоплянето бъде ограничено до 2°C над прединдустриалните нива. Това е много по-голям спад от предишните оценки, според които намалението щеше да бъде едва 1,4%.
Учените вече прогнозират, че глобалната температура ще се повиши с 2,1°C, дори ако държавите изпълнят както краткосрочните, така и дългосрочните си климатични цели.
През последните години се засилиха критиките към набор от икономически инструменти, известни като интегрирани оценъчни модели (IAM), които се използват, за да насочват правителствата колко да инвестират в намаляване на емисиите на парникови газове. Според критиците тези модели не успяват да обхванат основни рискове, свързани с климатичните промени, особено екстремните метеорологични явления.
Новото изследване, публикувано в списанието Environmental Research Letters, взема един от най-популярните икономически модели и го надгражда с климатични прогнози, за да отчете въздействието на екстремните метеорологични събития върху глобалните вериги на доставки, пише businessnovinite.
Д-р Тимъти Нийл от Института за климатични рискове към Университета на Нов Южен Уелс и водещ автор на изследването, заяви, че новото изследване е разгледало вероятното въздействие на глобалното затопляне с 4°C – което много климатични експерти считат за катастрофално за планетата – и открило, че това ще направи средностатистическия човек с 40% по-беден.
"Предишни икономически модели, които заключиха, че дори високите нива на глобално затопляне ще имат само скромно въздействие върху глобалната икономика, имаха "дълбоки последици за климатичната политика“, каза Нийл.
Той обясни, че икономическите модели обикновено са вземали предвид само промените във времето на местно ниво, а не как екстремни метеорологични явления като суши или наводнения могат да повлияят на глобалните вериги на доставки.
"В по-топло бъдеще можем да очакваме нарушения на веригите на доставки, предизвикани от екстремни метеорологични събития по целия свят“, допълни изследователят.
Някои икономисти твърдят, че загубите от глобалното затопляне могат частично да бъдат компенсирани от затопляне, което може да е от полза за някои студени региони, като Канада, Русия и Северна Европа. Но Нийл заяви, че глобалното затопляне ще засегне страните навсякъде, защото глобалните икономики са свързани чрез търговия.