В присъствието на Генералния консул на Турция в Бургас г-жа Сибел Еркан, зам. областния управител Златина Дукова, председателят на общинския съвет в Царево Дечо Градев, кмета на община Царево Петко Арнаудов и много жители и гости на Царево, изложбата бе открита от директора на музея д-р ф.н. Ягода Арнаудова. Тя приветства присъстващите и изказа благодарност на организаторите и бургаските фоторепортери, които професионално и с много любов осъществиха тази изложба.
Присъстващите бяха поздравени с изпълнения на странджански народни песни, след което уредникът на музея Тодор Гондов разказа историята на всеки един от фотосите, запечатал исторически моменти от фотоекспедицията в Турция. Първите зрители на уникалната фотоизложба успяха не само да видят българските следи в съседна Турция, но и да усетят духа на нашите предци, живели по тези земи. Голямата зала на общинския исторически музей стана дом на десетки фотоси от Одрин,Яна,Пинархисар, селата Урумбеглий Ислямбейли, Серген, Кьомуркьой, Балабан и др., свързали историята си с историята на стотици жители на община Царево и Странджа.
Изложбата е резултат от фотоекспедиция в Турция, която бе реализирана в края на ноември по инициатива на кмета Петко Арнаудов. В проекта участваха изявени бургаски фоторепортери, които посетиха част от селищата в Одринска Тракия, родното място на предците на много жители на общината и цяла бургаска област. „Целта на фотоекспедицията беше да потърсим оцелели през времето български следи, а с тази изложба ще запазим и съхраним българския дух, оцелял през трудни времена и дълги години"-заяви директорът на музея д-р ф.н. Ягода Арнаудова.
Присъствието на турския консул на откриването на изложбата потвърди ангажимента на кмета на Царево да търси съдействието на българските и турските власти за възстановяване на православната църква в с. Яна и реставрирането на дома на българския свещеник в с. Урумбеглий в пределите на днешна Турция.